Zamknij

Premier zapowiada znoszenie obostrzeń. Jest wstępna data

19.04.2021 13:29
Konferencja premiera Morawieckiego
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Obostrzenia mogą być wkrótce luzowane. Zgodnie z zapowiedzią premiera odmrażania "znacznej części gospodarki" można się spodziewać na przełomie maja i czerwca. Mateusz Morawiecki zastrzegł przy tym, że wszystko zależy od tempa szczepień przeciwko COVID-19.

Obostrzenia będą na początku maja sukcesywnie likwidowane - zapowiadał już wcześniej wicepremier Jarosław Gowin. Premier Mateusz Morawiecki jako przybliżony termin znoszenia obostrzeń wskazuje przełom maja i czerwca

Obostrzenia luzowane stopniowo

Jak stwierdził podczas konferencji prasowej w poniedziałek, wierzy, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień „zbliżamy się do przełomu”. - Przełom ten może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać - zapowiedział Morawiecki.

Jak dodał premier, niektóre elementy gospodarki mogą być odmrażane wcześniej, a niektóre później, a tempo odmrażania zależy od tempa szczepień. Według niego na drodze powrotu do normalności ok. mln Polaków musi wykonać pierwszy krok i się zaszczepić.

Znoszenie obostrzeń zależne od tempa szczepień

Morawiecki przypomniał, że od 10 maja każdy, kto skończył 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia, a w drugiej dekadzie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy i przedsiębiorstwach. - Jestem przekonany, że będzie to przełom - stwierdził.

- Gen sceptycyzmu czy zwątpienie w sens narodowego programu szczepień powodują, że szeroki powrót do normalności będzie trwał dłużej - mówił szef rządu. Jak podkreślił, wszystkie dane potwierdzają prawidłowość, że konieczne jest osiągnięcie pewnego poziomu odporności populacyjnej.

RadioZET.pl/PAP