Zamknij

Prezes IPN o ustawie: czas pokaże, czy jest dobra

Redakcja
01.03.2018 11:25
IPN
fot. Marek Kuwak/East News

Czas pokaże, czy nowelizacja ustawy o IPN jest dobra. Jedno jest pewne: od dzisiaj obowiązuje — mówi Radiu ZET prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Zagłosuj

Uważasz, że treść ustawy IPN jest odpowiednia?

Liczba głosów:

Niestety, jak przyznaje sam prezes, zamieszanie wokół ustawy źle wpłynęło na wizerunek samej instytucji.

— Instytut Pamięci Narodowej poniósł duże straty, przede wszystkim w środowiskach naukowych. Niestety, w wielu przypadkach jest tak, że ci, którzy tę ustawę krytykują, po prostu jej nie przeczytali — twierdzi Szarek.

Kontrowersyjna ustawa o IPN. Reakcje Izraela i USA

Przypomnijmy: zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą podpisał (i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego) prezydent Andrzej Duda, każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Zobacz także

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”.

RadioZET/PAP/MDi/MP