Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ranking 100 najbardziej wpływowych osób społeczności LGBT. Pierwsze miejsce dla…prezesa PiS

06.02.2019 17:25
xxx wiadomosci

Trudno w to uwierzyć, a jednak – prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński znalazł się na pierwszym miejscu rankingu poświęconego osobom, mającym największy wpływ na polską społeczność LGBT. Ranking można zobaczyć na portalu pridenews.pl. Kaczyński zajął w zestawieniu wyższe miejsce niż…Robert Biedroń.

 Ranking 100 najbardziej wpływowych osób społeczności LGBT. Pierwsze miejsce dla…prezesa PiS fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER /East news

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Porównując ze sobą tak różne osobowości, nie sposób jest zastosować jedną i uniwersalną metodologię. Taka nie istnieje. Tworząc poniższe zestawienie staraliśmy się brać pod uwagę jak najbardziej merytoryczne, mierzalne i obiektywne czynniki" – czytamy w uzasadnieniu na portalu, poprzedzającym tą niezwykłą klasyfikację różnych osobistości ze świata mediów, polityki, kultury, sztuki, nauki i organizacji pozarządowych.

Autorzy rankingu, dotyczącego społeczności LGBT+, postawili Jarosława Kaczyńskiego na pierwszym miejscu z kilku powodów.

"To jemu zawdzięczamy frekwencyjny rekord na paradach równości"

Jak stwierdza portal pridenews.pl, Kaczyński jest "najważniejszym politykiem w Polsce". Według inicjatorów zestawienia niechęć partii, której przewodzi, do osób nieheteronormatywnych ma decydujący wpływ na mobilizację społeczeństwa. Jak zauważa portal, "to jemu zawdzięczamy fakt, że w 2018 roku padł rekord ilości organizowanych marszów równości, a Parada Równości pobiła swój frekwencyjny rekord". Zdaniem autorów zestawienia, antypatia PiS wobec mniejszości seksualnych przyczynia się do wzrostu społecznej świadomości a tym samym - wpływa na postawy Polaków. "To także dzięki polityce rządu pierwszy raz w historii liczba zwolenników wprowadzenia w Polsce związków partnerskich jest większa niż ich przeciwników" – czytamy w uzasadnieniu autorów.

Na portalu pridenews.pl zaznaczono również, że na wybór oraz ocenę poszczególnych osób, które wyłoniono, składa się kilka czynników. Są to między innymi: wpływ na polskie prawo, waga oraz zasięg ich działań w przestrzeni publicznej, praca na rzecz społeczności LGBT+ i szerzenie świadomości na temat wszelkich kwestii z nią związanych, oraz "rola i wpływ na samą społeczność, obecność w mediach i rozpoznawalność".

Wyjątkowo zaskakującym faktem jest jednak to, że Jarosław Kaczyński w rankingu uplasował się miejsce wyżej niż …Robert Biedroń. Znany polityk i były prezydent Słupska, przewodniczący partii "Wiosna" – której głośna konwencja założycielska odbyła się w niedzielę w Warszawie – zajął drugie miejsce.

 

Ranking można zobaczyć tutaj.

 

RadioZET/pridenews.pl/Super Express/JZ

Oceń