Zamknij

Co dalej z reformą sądownictwa? Prezydent spotkał się z prezes Sądu Najwyższego

Redakcja
24.07.2017 12:25
Co dalej z reformą sądownictwa? Prezydent spotkał się z prezes Sądu Najwyższego
fot. PAP

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedziała, że podziękowała mu za to, że złożył weto. Jak dodała, zadeklarowała chęć współpracy przy tworzeniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Tuż przed spotkaniem z I prezes SN prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim trwało niespełna godzinę.

Zobacz także

- Wyraziłam panu prezydentowi podziękowanie za to, że przyjął nas, a także za to, co zadecydował godzinę przed tym spotkaniem, że złoży weto - powiedziała dziennikarzom po spotkaniu Gersdorf.

- Natomiast co do dalszych prac nad ustawą o SN zadeklarowaliśmy, że udajemy się do dyspozycji intelektualnej i możemy współpracować przy tworzeniu tej ustawy. Natomiast jak to będzie wyglądało dalej, to pan prezydent jeszcze nie zadeklarował tego - powiedziała I prezes SN.

Czy Andrzej Duda przestraszył się protestów? Dyskutuj w serwisie Mam Zdanie

- Bardzo była przyjazna atmosfera w czasie tego spotkania, także jesteśmy bardzo zadowoleni - dodała.

O godzinie 15 w Sądzie Najwyższym odbędzie się konferencja prasowa Gersdorf i przewodniczącego KRS Dariusza Zawistowskiego.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm, dzisiaj wybierają ich środowiska sędziowskie. Nowa ustawa o SN przewiduje m.in. przeniesienie sędziów w stan spoczynku.

RadioZET.pl/PAP/DG