Zamknij

Prezes UOKiK: Nie było okazji wyjaśnić Tuskowi działań ws. Amber Gold

Redakcja
22.03.2017 12:01
Prezes UOKiK: Nie było okazji wyjaśnić Tuskowi działań ws. Amber Gold
fot. Wikipedia

Po wybuchu afery Amber Gold nie miałam nigdy ani możliwości, ani okazji wytłumaczyć premierowi Donaldowi Tuskowi, co mój Urząd robił w tej sprawie - stwierdziła  przed komisją śledczą b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Jak zastrzegła Krasnodębska-Tomkiel - która była prezesem UOKiK w latach 2008-2014 - premier Tusk "miał prawo do swojej oceny działań instytucji, którą nadzorował". - Natomiast drugim elementem tej prawdy jest to, że po wybuchu afery, gdy premier zainteresował się sprawą, a przynajmniej tak to z mojej perspektywy wyglądało (...), ja nie miałam nigdy ani możliwości, ani okazji wytłumaczyć tego, co UOKiK robił, czego nie robił i dlaczego - zeznała.

Zagłosuj

Czy dałoby się zapobiec aferze Amber Gold?

Liczba głosów:

O ocenę działań UOKiK ws. Amber Gold przez ówczesnego szefa rządu pytał Jarosław Krajewski (PiS). Poseł przypomniał wystąpienie ówczesnego premiera wygłoszone w 2012 r. z sejmowej mównicy.

Zobacz także

Premier Tusk 30 sierpnia 2012 r. - już po wybuchu afery Amber Gold - mówiąc w Sejmie o sprawie odniósł się m.in. do działań UOKiK. - Wydaje się, że tu zabrakło albo refleksu, albo odwagi, albo gotowości do działania, może nie standardowego, ale na pewno zgodnego z przepisami. Mówię tu o instrumentach, które mogą doprowadzić do zakazu reklamy (...) działanie UOKiK w tej sprawie powinno być zdecydowanie bardziej jakby pryncypialne i zdeterminowane po stronie konsumentów. W mojej ocenie tu tego refleksu zabrakło - mówił Tusk.

Zagłosuj

Znasz kogoś kto stracił pieniądze w Amber Gold?

Liczba głosów:

- Czy ma pani poczucie, że premier Tusk znalazł kozła ofiarnego w postaci UOKiK? - zapytał Krajewski. Krasnodębska-Tomkiel odpowiedziała, że nie lubi używać takich sformułowań. - Ale niewątpliwie jest tak, że jako prezes organu podporządkowanego premierowi wydaje mi się, że mogłabym liczyć na to, żeby przynajmniej zaprezentować swoje stanowisko - zaznaczyła.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Takiej możliwości w tamtym czasie już nie było, być może wynikało to z gorącej atmosfery tamtych dni - dodała.

RadioZET.pl/PAP/MAAL