Zamknij

Prezes ZUS Gertruda Uścińska w Radiu ZET: Prawie 100 proc. lekarzy wystawia e-zwolnienia

Redakcja
09.12.2018 09:55
Prezes ZUS Gertruda Uścińska w Radiu ZET o e-zwolnieniach lekarskich
fot. Radio ZET

- Wskaźnik lekarzy, którzy na dzień dzisiejszy korzystają z elektronicznego wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy wynosi 99,94 procent, czyli prawie 100 procent lekarzy wystawia e-zwolnienia - mówi w Radiu ZET prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że taki wynik nie został osiągnięty od razu, ale wskaźnik od 1 grudnia rośnie z dnia na dzień.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powiedziała, że od 1 grudnia wystawiono już 540 tysięcy e-zwolnień, a liczba zwolnień w formie tradycyjnej jest znikoma. 3 grudnia, czyli w pierwszy "pracujący dzień" po wejściu w życie ustawy o e-zwolnieniach, padł rekord - 150 tysięcy zwolnień elektronicznych.

Zdaniem Gertrudy Uścińskiej, nowy elektroniczny system jest dla lekarzy prostszy, szybszy i intuicyjny. Jak tłumaczy, skargi na działanie systemu e-zwolnień wynikały najczęściej z problemów z serwerami.

Zobacz także

- Może być tak, że rzeczywiście gdzieś na łączach internetowych jest jakieś spowolnienie. Z naszej strony system działa - zapewnia prezes ZUS.

Co z pacjentami, którzy po wejściu w życie ustawy o elektronicznych zwolnieniach lekarskich, dostaną od lekarza zwolnienie w tradycyjnej, papierowej formie? Gertruda Uścińska tłumaczy, że taka osoba nie ma się czym przejmować, ponieważ będą one nadal honorowane.

- Jeżeli są tam te wszystkie wymagane dane (...) PESEL, pieczątki, podpisy, to wtedy oczywiście to w tym okresie przejściowym będzie jak najbardziej respektowane, tak aby nie pozbawić ubezpieczonego prawa do świadczenia, jeżeli te warunki są po prostu spełnione - mówi Gertruda Uścińska.

Przeczytaj i zobacz całą rozmowę z prezes ZUS

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD