Andrzej Duda jedzie z wizytą do USA. Krzysztof Szczerski zdradza szczegóły

Redakcja
18.09.2017 12:13
Andrzej Duda jedzie z wizytą do USA. Krzysztof Szczerski zdradza szczegóły
fot. PAP

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w USA będzie "budowane" m.in. wokół naszego przyszłego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda w dniach 19-21 września 2017 roku złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Szczerski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że wystąpienie prezydenta Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych będzie "budowane" wokół naszego przyszłego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Od nowego roku Polska staje się członkiem tego najistotniejszego dla pokoju światowego gremium decyzyjnego - przypomniał prezydencki minister.

- Prezydent oczywiście podziękuje za wybór Polski do tego grona; będzie też zarysowywał najważniejsze wytyczne, wyznaczniki polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, polskiej pracy w tym gremium - mówił Szczerski.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, ubiegającym się o to miejsce.

Szczerski powiedział, że w przemówieniu Andrzeja Dudy duży akcent będzie położony też na pojęcie wolności, jako drogi do pokoju. - Pan prezydent zwróci ponadto uwagę na nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych - zaznaczył prezydencki minister.

RadoZET.pl/PAP/KM