Zamknij

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Redakcja
17.12.2018 20:14
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Umożliwia ona sędziom Sądu Najwyższego i Naczelngo Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak zapowiedział Mucha, szerszy komunikat w sprawie decyzji prezydenta ukaże się w poniedziałek wieczorem albo we wtorek rano.

Posłowie uchwalili nowelizację 21 listopada, dwa dni później ustawę przyjął Senat. Nowela trafiła do prezydenta, który zgodnie z przepisami miał 21 dni na jej podpisanie. Termin ten upływa 17 grudnia, w poniedziałek.

Zobacz także

Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 roku, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r.

"Służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną" - głosi nowelizacja.

Zobacz także

Sędziowie ci, mogą jednak pozostać w stanie spoczynku jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę; oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.

Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

Podpis Dudy zbiegł się z poniedziałkową decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Podtrzymał on o podtrzymaniu środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W ten sposób przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Trybunał chciał m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD