Prezydent Duda promował artykuł, w którym napisano o „Niemieckiej IV Rzeszy”

Redakcja
07.12.2018 09:54
Prezydent Andrzej Duda przeprosił za polecanie kontrowersyjnego artykułu
fot. A. Mitura/MSWiA/PD, Salon24/screen

Prezydent Andrzej Duda polecił na Twitterze kontrowersyjny artykuł dotyczący emisji dwutlenku węgla. W tekście pada sformułowanie o „Niemieckiej IV Rzeszy” oraz sugestia, że CO2 jest „gazem przyjaznym”. Głowa państwa przeprosiła za promowanie takich treści.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W czwartkowy wieczór na profilu na Twitterze Duda polecił artykuł pt. „Polska »największym trucicielem« w UE? Niemcy – 22,4% emisji, Polska – 8,5%!”, opublikowany w ubiegłym roku w serwisie blogowym Salon24.pl. 

„Bardzo dobry artykuł o emisji CO2 w UE. Przystępnie przedstawia realną sytuację. Warto przeczytać. Polecam” – napisał prezydent.

Zobacz także

Prezydent poleca kontrowersyjny artykuł
fot. Andrzej Duda/Twitter

Autor tekstu, podpisany jako „Wilk miejski”, wskazywał na bardzo wysoki udział procentowy produkcji dwutlenku węgla przez Niemcy w porównaniu do Polski. „Pomimo tego, że Niemcy są największym emitentem CO2 w Europie, to w dyskursie nad stanem zanieczyszczenia to nasz kraj nazywany jest »największym trucicielem«. Po części wynika to z doskonałej propagandy i pijaru uprawianego przez naszych zachodnich sąsiadów” – napisano.

W artykule pada również sformułowanie o „Niemieckiej IV Rzeszy”. Natomiast CO2, którego nadmierna emisja do atmosfery zdaniem naukowców wpływa na zmiany klimatu, autor tekstu nazywa „gazem przyjaznym”. Oryginalny artykuł został już usunięty z serwisu.

Zobacz także

Promowanie takich treści spotkało się z falą krytyki prezydenta w internecie. Po kilku godzinach usunął wpis i przeprosił za całą sytuację.

„Przyznaję rację Tym, których oburzyła druga część artykułu zamieszczonego na portalu salon24.pl, który poleciłem kilka godzin temu. Był to błąd, wynikający z lektury pierwszej części tego artykułu. Nie podzielam poglądów i stylu wypowiedzi zawartej w drugiej części. Błąd” – skomentował prezydent.

Wpadka prezydenta zbiegła się z trwającym w Katowicach szczytem klimatycznym ONZ, na którym planowane jest osiągnięcie konsensusu w sprawie wprowadzenia w życie Porozumienia Paryskiego o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PTD