Zamknij

Nie będzie wojska na Westerplatte? Ostra reakcja Błaszczaka

Redakcja
09.08.2018 11:50
Prezydent Gdańska nie zaprosi wojska na uroczystości na Westerplatte
fot. Przemek Swiderski/East News

Wojewoda pomorski otrzymał informację od władz Gdańska, że wojska nie będzie na uroczystościach z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. – Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego – skomentował minister obrony Mariusz Błaszczak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartkowym oświadczeniu minister powiedział, że gdy dowódca Garnizonu Gdańsk zwrócił się do prezydenta Gdańska o rozmowę w tej sprawie, nie został przyjęty.

Zobacz także

– Po rozmowie telefonicznej z wojewodą pomorskim wojewoda również otrzymał informację, że Wojska Polskiego 1 września tego roku na Westerplatte nie będzie – powiedział Błaszczak.

W ocenie ministra obrony narodowej „jest to skandal, to sytuacja nie do pomyślenia”.

– Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczpospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce, które jest symbolicznym miejscem pokazującym męstwo polskiego żołnierza, Westerplatte to miejsce symboliczne, to na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa, to na Westerplatte odbyła się pierwsza bitwa w czasie II wojny światowej – mówił szef MON.

Zobacz także

Podkreślił, że Gdańsk jest częścią Rzeczpospolitej, a „prezydent tego miasta nie ma prawa do traktowania Gdańska jako prywatnego folwarku”.
– Chciałem [...] zażądać od prezydenta Gdańska zmiany tej decyzji. Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego – powiedział Błaszczak.

Na godz. 14.30 w czwartek zaplanowano konferencję prasową prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nt. obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD