Zamknij

Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Gruzji

Redakcja
08.11.2017 11:27
Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Gruzji
fot. PAP

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się w środę przed południem wizyta prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwiliego w Polsce.

Po powitaniu obaj prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy, a potem spotkają się delegacje Polski i Gruzji. Prezydenci spotkają się także z mediami.

Zagłosuj

Czy polska dyplomacja jest dobrze prowadzona?

Liczba głosów:

Margwelaszwili spotka się w Warszawie także z premier Beatą Szydło oraz z marszałkami - Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim.

Rozmowa z prezydentem Dudą ma dotyczyć kwestii bezpieczeństwa oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli. Polska opowiada się za polityką "otwartych drzwi" we Wspólnocie i popiera aspiracje Tbilisi do członkostwa w UE oraz w NATO.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego spotkanie obu prezydentów będzie dotyczyło także współpracy obu krajów w obszarze bezpieczeństwa w związku ze zbliżającym się objęciem przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przywódcy obu państw poruszą kwestię zamrożonych konfliktów na obszarze Gruzji.

Jak podkreślił Szczerski, Polska jako zwolennik rządów prawa międzynarodowego w relacjach między państwami jest "rzecznikiem uregulowania wszelkich zamrożonych konfliktów zgodnie z zasadą integralności terytorialnej państw". - Polska będzie konsekwentnie opowiadała się za terytorialną integralnością Gruzji, Mołdawii czy Ukrainy - zapowiedział szef gabinetu prezydenta.

Według niego obecnie w relacjach pomiędzy Tbilisi a Brukselą szczególnie istotna jest realizacja umowy stowarzyszeniowej. Zdaniem Szczerskiego UE powinna otwierać się na gospodarkę gruzińską z "preferencjami dla tego państwa". - To nie jest kraj na tyle duży, by móc gospodarczo zagrozić rynkowi unijnemu. Wręcz przeciwnie, to może tylko poszerzyć ofertę rynkową w Europie - zaznaczył.

Rozmowa będzie dotyczyć także perspektyw rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Gruzją. 

RadioZET.pl/PAP/KM