Prezydent Izraela o wypowiedzi Morawieckiego: To nowe dno

Redakcja
19.02.2018 09:28
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Prezydent Izraela, Reuwen Riwlin, skrytykował wypowiedź polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium, nazywając ją „nowym dnem” i ocenił, że światowych przywódców należy edukować w kwestii Holokaustu.

— Mówienie, że nasi ludzie kolaborowali z nazistami, jest nowym dnem — stwierdził Riwlin, zwracając się do głównych przedstawicieli żydowskiej diaspory biorących udział w konferencji w Jerozolimie. Jego wypowiedź przytoczył w niedzielę późnym wieczorem portal „Times of Israel”.

Zagłosuj

Czy zauważasz wśród Polaków zachowania antysemickie?

Liczba głosów:

Prezydent Izraela komentuje słowa Morawieckiego

— Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy pracować, by edukować świat, nawet niektórych z jego przywódców, na temat ciemnych czasów, strasznych zbrodni popełnionych przez nazistów i ich stronników — dodał prezydent Izraela.

Morawiecki powiedział w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że sprawcami (ang. perpetrators) Holokaustu byli także Żydzi. Na tę wypowiedź Morawieckiego bardzo krytycznie zareagowało wielu izraelskich polityków.

Morawiecki się broni

Jeszcze tego samego dnia premier Benjamin Netanjahu uznał wypowiedź za „oburzającą”, a lider izraelskiej Partii Pracy Awi Gabbaj powiedział, że brzmiała jak negowanie Holokaustu.
Przewodniczący Światowego Kongres Żydów (WJC) Ronald S. Lauder w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę oświadczeniu potępił wypowiedź Morawieckiego jako „absurdalną i niesumienną”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska w oświadczeniu przekazanym PAP napisała, że głos premiera Morawieckiego w dyskusji w Monachium w najmniejszym stopniu nie służył negowaniu Holokaustu ani obciążaniu żydowskich ofiar jakąkolwiek odpowiedzialnością za niemieckie ludobójstwo.

RadioZET.pl/pap/maal