Prezydent Niemiec odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Redakcja
06.06.2018 14:18
Prezydent Niemiec  w Polin
fot. PAP

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w środę, w drugim dniu wizyty w Polsce, odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i złożył wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Steinmeierowi towarzyszyła małżonka Elke Buedenbender. Parę prezydencką po wystawie stałej oprowadzał dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Dariusz Stola, a takżę historyk i dziennikarz, więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski.

Dyrektor muzeum powiedział PAP, że para prezydencka obejrzała całą ekspozycję stałą muzeum.

- Widać było, że zarówno pan prezydent jak i jego małżonka są bardzo zainteresowani, w wielu miejscach przystawali, zadawali dodatkowe pytania, dłużej przyglądali się konkretnym eksponatom - powiedział Stola.

Podkreślił, że prezydent Niemiec znacznie dłużej zwiedzał wystawę, niż to pierwotnie było przewidziane.

- Widziałem, jak dyplomaci niemieccy patrzyli na zegarki i dawali mi znaki, ale prezydent Steinmeier wydłużył czas zwiedzania i na koniec powiedział, że wraz z małżonką muszą tu wrócić, bo nie widzieli jeszcze wszystkiego - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dyrektor muzeum powiedział też, że para prezydencka dopytywała o różnorodne kwestie dotyczące wszystkich galerii wystawy stałej, ale szczególnie długo przystanęła w galerii Zagłada.

- To było oczywiście zainteresowanie, ale to był też gest głowy państwa niemieckiego - zaznaczył Stola.

Para prezydencka spędziła w muzeum POLIN około dwóch godzin. Na zakończenie wizyty prezydent Steinmeier złożył podpis w księdze pamiątkowej muzeum, w którym podziękował za "głębokie wrażenia" towarzyszące jego wizycie w muzeum.

Prezydent Niemiec napisał, że w muzeum POLIN staje się jasne, jak mocno historia Polski powiązana jest z historią europejskich Żydów.

- Po raz kolejny nam, Niemcom, przypomina się o naszej historycznej odpowiedzialności. Oby wielu młodych ludzi zobaczyło tę wystawę - napisał Steinmeier. Zaapelował też o to, by "zrozumieć, że musimy pielęgnować osiągnięty poziom pojednania, partnerstwa i przyjaźni oraz że nie wolno nam nigdy narazić go na szwank".

RadioZET.pl/pap/maal