Zamknij

Prezydent Niemiec błaga Polaków o przebaczenie. ''Stoję tu przed wami boso''

01.09.2019 15:35
Frank-Walter Steinmeier
fot. PAP

II wojna światowa była niemiecką zbrodnią. Przed osiemdziesięciu laty moja ojczyna - Niemcy - napadła na swoich sąsiadów. To byli moi rodacy - powiedział prezydent Niemiec podczas warszawskich uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Frank-Walter Steinmeier poprosił Polaków o przebaczenie. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Frank-Walter Steinmeier zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy podkreślił "w pokorze i z wdzięcznością", że dziękuje za zaproszenie na polskie uroczystości. - Przed osiemdziesięciu laty moja ojczyna - Niemcy - napadła na swoich sąsiadów, na pana ojczyznę. To byli moi rodacy, którzy dokonali strasznej wojny, która pochłonęła więcej niż 50 mln obywateli. W tej liczbie bardzo wielu polskich obywateli - mówił prezydent Niemiec.

Ta wojna była niemiecką zbrodnią. Historia tego miejsca pokazała, że od pierwszego dnia wojny Niemcy wzięli Warszawę pod ostrzał, przez wiele lat panoszyli się tutaj. Całe dzielnice miasta zostały zrównane z ziemią, deportowano mieszkańców, mordowano mężczyzn, kobiety i dzieci. Polska i jej kultura, jej miasta i ludzie, wszystko to, co tu żyło, miało zostać zniszczone

Frank-Walter Steinmeier

Prezydent Niemiec prosi Polaków o przebaczenie

Prezydent Niemiec powiedział, że jest obciążony wielkim ciężarem historii: "Nic nie może wymazać przeszłości, a słowa nie potrafią uleczyć bólu, czyny nie potrafią odbudować tego, co stracone".

Jako niemiecki gość stoję tu przed wami boso i czuję pojednanie. Jestem wdzięczny za waszą walkę o wolność i chylę czoła nad cierpieniem ofiar. Proszę o wybaczenie historycznej winy Niemiec, biorę na siebie za to pełną odpowiedzialność

Frank-Walter Steinmeier

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP