Zamknij

Umorzenie postępowania ws. „politycznych aktów zgonu”. Prezydent Poznania składa odwołanie

Redakcja
16.01.2019 18:07
Umorzenie postępowania ws. „politycznych aktów zgonu”. Prezydent Poznania składa odwołanie
fot. M.Gaczynski/East News

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak odwoła się od umorzenia przez prokuraturę postępowania w sprawie „politycznych aktów zgonu” wydanych przez Młodzież Wszechpolską m.in. jemu i tragicznie zmarłemu prezydenta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Śledztwo umorzyła prokuratura w Gdańsku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informowaliśmy na początku stycznia, gdańska prokuratura umorzyła śledztwo, w którym badała, czy Młodzież Wszechpolska złamała prawo, wystawiając „polityczne akty zgonu” prezydentom 11 miast. Prokuratorzy uznali, że akty były formą krytyki i nie zawierały gróźb czy nawoływania do nienawiści.

Zobacz także

W środę na konferencji w Warszawie przed siedzibą zarządu PO Jacek Jaśkowiak ujawnił, że zamordowany w Gdańsku prezydent Paweł Adamowicz miał zamiar złożyć odwołanie od tej decyzji prokuratury. Pisał w nim, że „prokuratura nie powinna przechodzić obojętnie obok tego rodzaju działań, gdyż prowadzą one do brutalizacji życia politycznego w Polsce, co jest zjawiskiem niepożądanym”.

W piśmie datowanym na 9 stycznia, prezydent Gdańska podkreślał też, że „jeśli prokuratura nie podejmie działań w tego rodzaju sprawach, to niedługo mogą się pojawić w przestrzeni publicznej polityczne wyroki śmierci, które także zgodnie ze stanowiskiem prokuratury trzeba będzie odczytywać przez pryzmat wolności słowa i wyrażania poglądów politycznych jako zjawiska co najwyżej naganne, a nie przestępstw”.

49939056_409764289766617_5438392288612974592_n
fot. FACEBOOK

- Paweł nie zdążył podpisać tego odwołania, ja mam je teraz przed sobą i, ponieważ jestem jednym z pokrzywdzonych, złożę odwołanie od postanowienia prokuratury - poinformował prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że w swoim odwołaniu postara się wykorzystać tezy, które przygotował Paweł Adamowicz.

Zobacz także

„Polityczne akty zgonu”

W roku 2017 Młodzież Wszechpolska zamieściła na swoim oficjalnym fanpage'u „polityczne akty zgonu” 11 prezydentów miast, którzy podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Grafiki przypominały prawdziwe dokumenty. Na każdym widniało zdjęcie i dane, informacje o dacie, godzinie i miejscu zgonu. Jako przyczynę „zgonu polityka” podano „liberalizm, multikulturalizm, głupota”. W polu „Organ wydający akt” wpisano naród polski i Młodzież Wszechpolską.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz złożył wówczas zawiadomienie dotyczące działań MW. Ostatecznie prokuratura śledztwo umorzyła, uzasadniając, że „nie ma w treści tych aktów zgonu jakiegokolwiek sformułowania, które byłoby zapowiedzią popełnienia przestępstwa na szkodę osób, których dotyczyły te akty”. Decyzja jest jednak nieprawomocna a pokrzywdzonym przysługuje prawo do złożenia zażalenia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ