Zamknij

Prezydent odwiedził 95-letniego pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy

Redakcja
31.03.2018 20:54
Prezydent odwiedził 95-letniego pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy
fot. Twitter

Prezydent odwiedził w sobotę pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy. 95-latek to jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych.

W sobotę w Węgrzcach pod Krakowem, prezydent Andrzej Duda odwiedził pułkownika Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, "niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej, więzionego i skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Duda spotkał się z Żołnierzem Wyklętym

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że spotkanie miało miejsce na nieco ponad dwa tygodnie przed 95. urodzinami płk. Bieńkowicza. Płk. Bieńkowicz pomimo choroby, wspiera proces poszukiwań żołnierzy niezłomnych. – Został obdarzony wyjątkową sympatią ze strony grupy wolontariuszy zaangażowanych w prace poszukiwawcze na warszawskiej „Łączce”, którzy utrzymują z nim regularny kontakt – czytamy.

Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy

Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy po wojnie działał w podziemiu niepodległościowym. Po aresztowaniu w 1950 r., był poddawany kilkumiesięcznym torturom. Wyszedł z więzienia w 1956 r. i nadal był szykanowany jako działacz kombatancki - pomimo zakazu - w czasie spotkań z młodzieżą szerzył wiedzę o zbrodni katyńskiej i działalności Armii Krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem Kresów.

RadioZET.pl/PAP/wPolityce.pl/strz