Prezydent ma zdecydować czy sędziowie SN mogą dalej orzekać

Redakcja
10.09.2018 23:53
Sędziowie SN czekaja na decyzję prezydenta w sprawie dalszego orzekania
fot. Adam Burakowski/East News Polska

Najpóźniej w środę rano Kancelaria Prezydenta opublikuje komunikat informujący o tym, jaką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda ws. sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego orzekania - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Spychalski był pytany w poniedziałek w telewizji publicznej o to, jaka będzie decyzja prezydenta w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia, ale wyrazili wolę dalszego orzekania.

Zobacz także

- Jutro (we wtorek) do godz. 24. pan prezydent podejmuje decyzję. Najpóźniej w środę rano wysyłamy komunikat do mediów z informacją, jaką decyzję pan prezydent podjął - powiedział Spychalski. Dopytywany, jaka to będzie decyzja, zaznaczył, że "okaże się w środę rano".

W środę rozstrzygnięcie

W sobotę prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że rozstrzygnięcie w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia, ale wyrazili wolę dalszego orzekania, będzie na początku tygodnia.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje. Mogą dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia.

RadioZET/PAP/JZ