Ustawa o KNF podpisana

Redakcja
30.11.2018 16:19
Ustawa o KNF podpisana
fot. Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru finansowego, czyli tzw. ustawę o KNF. Informację podała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ustawa zakłada m.in., że w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku poniżej wymaganego w Prawie bankowym poziomu albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia Komisja Nadzoru Finansowego „może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego”, jeżeli nie zagrozi to bezpieczeństwu środków gromadzonych na rachunkach w banku przejmującym. 

Zobacz także

Opozycja grzmiała, że poprawkę wprowadzono do ustawy dwa dni po tym, jak właściciel Getin Noble Banku Leszek Czarnecki zawiadomił prokuraturę o ofercie korupcyjnej złożonej mu przez ówczesnego szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Przedstawiciele rządu twierdzili natomiast, że poprawka miała jedynie służyć ochronie małych banków, m.in. banków spółdzielczych.

Zobacz także

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym ma na celu – w myśl uzasadnienia – „wzmocnienie koordynacji polityki państwa wobec rynku finansowego oraz wcześniejszą identyfikację zagrożeń związanych z jego funkcjonowaniem”.

W ustawie są zmiany dotyczące m.in. składu KNF. Ma on zostać rozszerzony o przedstawiciela premiera, ministra-koordynatora służb specjalnych oraz prezesów UOKiK i BFG.

W myśl ustawy Urząd KNF stanie się państwową osobą prawną. Zmianie ulegnie też sposób finansowania KNF i UKNF, dzięki czemu komisja będzie mogła sprawniej zarządzać swoimi środkami. KNF i UKNF będą bowiem finansowane bezpośrednio z opłat wnoszonych przez nadzorowane podmioty rynku finansowego, a nie jak dotąd, ze składek, ale za pośrednictwem budżetu państwa.

RadioZET.pl/PAP/JŚ