Prezydent wysłał list do Macierewicza. Kategoria „bardzo pilne”

21.04.2017 10:42

Prezydent Andrzej Duda wysłał pismo do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, w którym pyta o konsekwencje utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. List datowany na 24 marca ma dopisek „bardzo pilne”.

Prezydent wysłał list do Macierewicza. Kategoria „bardzo pilne” fot. Twitter/dane_publiczne

O piśmie opinia publiczna dowiedziała się, gdy jego skan został opublikowany we wtorek na twitterowym koncie „dane_publiczne”. Prezydent pyta szefa MON o liczbę przeniesień żołnierzy zawodowych z jednostek operacyjnych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest pytanie o liczbę wojskowych, którzy dotychczas się przenieśli, oraz o prognozę na 2017 rok. Minister został też zapytany o wpływ dokonywanych zmian na gotowość bojową i mobilizacyjną jednostek wojskowych. Prezydent prosi o „pokazanie skali braków w ukompletowaniu jednostek wojskowych żołnierzami zawodowymi w poszczególnych korpusach osobowych" – czytamy w piśmie, w którym zaznaczono, że zapytanie o powyższe dane skierowane zostało w związku z coroczną odprawą kadry MON i Sił Zbrojnych RP, która miała miejsce 12 kwietnia.

Jak poinformował portal Gazeta.pl, dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski potwierdził autentyczność pisma z adnotacją „bardzo pilne”. To nie jedyny kontakt prezydenta z MON w ostatnim czasie. Na początku marca ministerstwo zostało poinformowane, że głowa państwa oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań" w związku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii – informuje Polska Agencja Prasowa.

– Na wszystkie kolejne pisma pan prezydent sukcesywnie otrzymuje odpowiedzi od ministra obrony narodowej. (...) Komunikacja między ministrem obrony narodowej a panem prezydentem jest – komentował sprawę wiceszef MON Michał Dworczyk, dodając, że to standardowa korespondencja i wokół pisma nie należy tworzyć atmosfery sensacji.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń