Amerykanin przyłapany na próbie kradzieży w Auschwitz. Został zatrzymany

Redakcja
31.03.2019 16:47
Amerykanin przyłapany na próbie kradzieży w Auschwitz. Został zatrzymany
fot. Wojtek Laski/East News

Amerykanin zwiedzający z grupą Muzeum Auschwitz próbował ukraść w sobotę zabytkowy element z torowiska. Grozi mu za to nawet 10 lat więzienia.

Do próby kradzieży doszło w sobotę po południu. 37-letni obywatel Stanów Zjednoczonych został przyłapany, usiłując ukraść szpilę mocującą tory na historycznej rampie w Auschwitz. Mężczyznę, gdy ten wymontowywał element rampy, zauważyła osoba z innej grupy zwiedzających i powiadomiła Straż Muzealną.

Informację potwierdziła w niedzielę rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka. Amerykanin został zatrzymany i przewiedziony na policję. Prokuratura wszczęła w sprawie śledztwo.

Mężczyzna usłyszał zarzut próby kradzieży rzeczy, która stanowi dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi za to kara od roku do 10 lat więzienia

powiedziała Małgorzata Jurecka

Jeszcze tego samego dnia przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Zobacz także

Muzeum podkreśla, że cały teren Miejsca Pamięci ma szczególne znaczenie dla historii i światowego dziedzictwa kulturowego, dlatego w 1979 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W regulaminie zwiedzania i przebywania w Muzeum jest zapis, że wszystkie znajdujące się na jego terenie zabytkowe obiekty i przedmioty stanowią integralną, chronioną prawem całość. Zabrania się przemieszczania, wynoszenia i niszczenia wszelkich obiektów i przedmiotów znajdujących się na terenie Muzeum i będących pod jego ochroną.

RadioZET.pl/PAP