Zamknij

Osoby w mundurach zaatakowały Polaków na granicy. "Ściągnięto ok. 20 żołnierzy białoruskich"

PAP
29.11.2021 10:48
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
fot. Twitter/MON/screen

W niedzielę wieczorem doszło do próby siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej. – Migrantom pomagały osoby w mundurach, które rzucały w kierunku polskich służb kamieniami – powiedziała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Polscy żołnierze byli także oślepiani latarkami i laserami.

W poniedziałek resort obrony narodowej poinformował, że polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy w Mielniku próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Migrantom miały pomagać białoruskie służby, które m.in. uszkodziły ogrodzenie.

"Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę" - podał w poniedziałek MON. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej przekazała, że próba siłowego forsowania granicy na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku ostatniej doby była jedyną taką większą próbą.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Dodała, że do próby przejścia doszło w niedzielę ok. godz. 18. Na ogrodzenie wykonane z concertiny rzucono drewnianą kładkę. – Żołnierze byli oślepiani latarkami i laserami. Były rzucane kamienie - i tu uwaga - przez 10 osób ubranych w mundury wojskowe – powiedziała Michalska.

Zaznaczyła, że nikt nie został ranny ani po stronie polskiej, ani po stronie migrantów. – Zaobserwowaliśmy, że w ten rejon ściągnięto ok. 20 żołnierzy białoruskich wyposażonych w kaski i tarcze – dodała. Funkcjonariusze zatrzymali 33 osoby. Wszyscy to obywatele Iraku, którzy po pouczeniu o obowiązku opuszczenia kraju zostali doprowadzeni do linii granicy.

Ostatniej doby zanotowano 92 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali siedem postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.

Stan wyjątkowy - do kiedy obowiązuje?

Od 2 września w związku z kryzysem na granicy z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Obowiązuje on do końca listopada.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Chomiuk /oprac. AK