Zamknij

Mourad T. nie przyznał się do przynależności do ISIS

Redakcja
03.04.2018 11:56
Mourad T. Proces
fot. PAP

Marokańczyk Mourad T. oskarżony o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) nie przyznał się przed katowickim sądem do udziału w tej organizacji. Do innych zarzutów –dotyczących posiadania narkotyków i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach — przyznał się.

Według prokuratury Mourad T. to pierwszy w Polsce bezpośredni współpracownik ważnej osoby w terrorystycznych strukturach ISIS. Został zatrzymany na Śląsku. Jego proces rozpoczął się we wtorek w sali katowickiego sądu okręgowego na terenie koszar policji.

Proces Mourada T. w Katowicach

Po tym, jak prokurator Paweł Leks odczytał akt oskarżenia, sąd rozpoczął odbieranie wyjaśnień od Marokańczyka. Oskarżony oświadczył, że nie przyznaje się do udziału w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym — międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS).

Nie kwestionuje natomiast pozostałych zarzutów dotyczących posiadania i przewożenia narkotyków oraz wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach, które umożliwiały mu poruszanie się po Europie.

Zobacz także

Oskarżony na razie nie zdecydował się składać przed sądem szerszych wyjaśnień. Sąd odczytuje protokoły jego przesłuchań w trakcie śledztwa, do których ma się później odnieść. Rozprawa odbywa się z udziałem tłumacza z języka arabskiego.

Kim jest Mourad T.?

Według prokuratury Mourad T. był współpracownikiem werbownika ISIS, Abdelhamida Abbaouda, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. W 2015 r. Abbaoud został zabity przez francuską policję podczas obławy. Mourad T. pełnił funkcję zwiadowcy Abbaouda. Miał w telefonie m.in. instrukcje wytwarzania urządzeń wybuchowych, a także zdjęcia obiektów, w których bomby miały być użyte — podała Prokuratura Krajowa, która na początku marca poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Marokańczykowi.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez katowicką delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak wynika z ustaleń postępowania, Mourad T. działał w ISIS od grudnia 2014 r. do września 2016 r. W tym czasie często zmieniał miejsce pobytu —– był m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także na terenie Austrii, Grecji, Węgier, Serbii oraz Turcji.

Podróżując po Europie, posługiwał się fałszywymi danymi. Np. w Serbii podał, że jest Syryjczykiem, urodził się w miejscowości Halab, nazywa się Mourad Sultan, a jego data urodzenia to 11 listopada 1995 roku. W rzeczywistości urodził się on 22 stycznia 1990 roku w Casablance.

RadioZET.pl/pap/maal