Zamknij

Mourad T. stanie przed polskim sądem. Proces członka Państwa Islamskiego

Redakcja
03.04.2018 07:57
Mourad T.
fot. ABW

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach ma dziś rozpocząć się proces Marokańczyka Mourada T. oskarżonego o udział w tzw. Państwie Islamskim (ISIS). To pierwszy w Polsce bezpośredni współpracownik ważnej osoby w terrorystycznych strukturach ISIS, który zasiądzie na ławie oskarżonych. Został zatrzymany na Śląsku.

Proces będzie toczył się w sali katowickiego sądu okręgowego na terenie koszar policji. Wybrane rozprawy karne w gmachu sądu przy ul. Koszarowej odbywają się od 2001 r. Wtedy oddano ją do użytku na potrzeby prowadzenia dużych procesów, m.in. zorganizowanej przestępczości.

Zobacz także

Według prokuratury Mourad T. był współpracownikiem werbownika ISIS, Abdelhamida Abbaouda, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. W 2015 r. Abbaoud został zabity przez francuską policję podczas obławy. Mourad T. pełnił funkcję zwiadowcy Abbaouda. Miał w telefonie m.in. instrukcje wytwarzania urządzeń wybuchowych, a także zdjęcia obiektów, w których bomby miały być użyte — podała Prokuratura Krajowa, która na początku marca poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Marokańczykowi.

Zagłosuj

Czy czujesz się bezpiecznie na polskich ulicach?

Liczba głosów:

Mourad T. odpowie przed katowickim sądem m.in. za udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym — międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Grozi mu za to kara do 8 lat więzienia.

RadioZET.pl/pap/maal