Zamknij

Prof. Balcerowicz w Radiu ZET: Pozycja Polski jest zrujnowana

Redakcja
26.09.2018 09:22
Prof. Balcerowicz w Radiu ZET: Pozycja Polski jest zrujnowana
fot. RadioZET

Prof. Leszek Balcerowicz w Radiu ZET o budżecie: „Morawiecki uprawia kłamliwą propagandę. Mamy jedną z najgorszych sytuacji w UE. Pozycja Polski jest zrujnowana”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Morawiecki uprawia kłamliwą propagandę. Trzeba patrzeć na prawdziwe dane. W finansach publicznych mamy jedną z najgorszych sytuacji w Unii Europejskiej – należymy do najgorszej piątki, jesteśmy na piątym miejscu od końca” – mówi o budżecie na 2019 rok gość Radia ZET prof. Leszek Balcerowicz.

Zobacz także

Zdaniem byłego ministra finansów Polska nie jest odpowiedzialnie rządzona, bo „żyjemy kosztem przyszłości”. „Mamy końcówkę bumu i w kraju odpowiedzialnie rządzonym mielibyśmy nadwyżkę, a mamy jeden z największych deficytów. To tak, jakby liczyć, że co roku będzie się wygrywać los na loterii. A tak nie jest” – komentuje szef Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Prof. Balcerowicz uważa, że w Polsce nadal będą rosły podatki i albo trzeba będzie ciąć wydatki, albo coraz wolniej będziemy doganiać zachód, aż wreszcie przestaniemy go doganiać. Jego zdaniem będzie to skłaniało Polaków do wyjazdu z kraju, np. do Niemiec. „Flagowy program 500+ oznacza 25 mld co roku. Skąd pieniądze? To będzie realizowane kosztem obciążania podatkami oraz ich podwyższania. Co będzie, jak koniunktura się pogorszy?” – analizuje ekspert. „Finanse publiczne odbijają jakość rządzenia. Mamy do czynienia z ludźmi nieodpowiedzialnymi za własny kraj” – ocenia gość Radia ZET.

Zobacz także

Były wicepremier ocenia, że „mamy do czynienia z ruiną pozycji Polski”. „Jesteśmy pierwszym krajem, w stosunku do którego w UE podjęto inicjatywę z art. 7. Jesteśmy pierwszym krajem, który tak jaskrawie zgwałcił normy europejskie i normy własnej konstytucji, że aż Komisja Europejska zgłosiła w tej sprawie wniosek do TSUE” – mówi gość Beaty Lubeckiej. „Ci, co gwałcą konstytucję, rujnują prawo. To, co stało się w Polsce, nie stało się w żadnym innym kraju UE, łącznie z Węgrami” – podsumowuje prof. Leszek Balcerowicz.

RadioZET.pl/BM