Zamknij

Gersdorf wzywa Unię do szybszych działań w sprawie Sądu Najwyższego

Redakcja
15.08.2018 19:13
Prof. Małgorzata Gersdorf wzywa Unię do działań w sprawie sądów
fot. JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia prof. Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa. "Nie możemy się tu okopywać. Będę musiała odejść z godnością" - wskazała dotychczasowa pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak zaznaczyła, Komisja Europejska wydaje się "dawać wiarę" otwartości Prawa i Sprawiedliwości na negocjacje, podczas gdy rząd prowadzi "grę na zwłokę".

- Może zdarzyć się tak, że sędziowie zostaną zwolnieni i rząd uczyni krok wstecz, ale nie będzie to potrzebne, gdyż sędziowie utracą swe funkcje - powiedziała prof. Gersdorf dodając, iż UE podjęła swe działania "zbyt późno".

Zobacz także

Wyraziła przy tym opinię, że UE jest zapewne zbyt zajęta wzmagającą się falą populizmu w innych miejscach Europy, by w pełni skupić się na Polsce. Ma nadzieję, że PiS ustąpi w kwestii Sądu Najwyższego. Jak podkreśliła, zrezygnuje ze stanowiska pierwszego prezesa SN, dopiero po powołaniu jej następcy w sposób zgodny z konstytucją.

- Nie możemy się tu okopywać. Będę musiała odejść z godnością - powiedziała prof. Gersdorf udzielając wywiadu w sali rozpraw Sądu Najwyższego.

Jej zdaniem, gdy do SN wprowadzi się nowych sędziów, przez lata będą tam występować istotne trudności w rozstrzyganiu spraw, ze względu na ich brak doświadczenia i brak ciągłości postępowania prawnego.

- Upolitycznienie polskich sądów, przed którym ostrzegała Unia Europejska, dopiero pokaże swój pełny wpływ na funkcjonowanie sądów - oceniła prof. Gersdorf.

Zobacz także

Spór o emerytury sędziów

Przypomniała w tym kontekście reakcje polityków na zwrócenie się Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Towarzyszyło temu postanowienie Sądu Najwyższego o zawieszeniu obowiązywania trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

- Mówiono, że sędziom (Sądu Najwyższego) powinno się wytoczyć postępowania dyscyplinarne. To bardzo niebezpieczne - powiedziała.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy przekroczyli 65. rok życia. Mogli oni ubiegać się o dalsze orzekanie do prezydenta Andrzeja Dudy po złożeniu wniosku i zaświadczeń lekarskich. Na taki krok nie zdecydowała się prof. Małgorzata Gersdorf, która powołuje się na konstytucyjność swojej kadencji trwającej do 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD