Zamknij

Prof. Marian Zembala nie żyje. Wybitny kardiochirurg i były minister zdrowia miał 72 lata

19.03.2022 11:09
Prof. Marian Zembala
fot. Jan BIELECKI/East News

Zmarł prof. Marian Zembala - poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem i byłym ministrem zdrowia.

"Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał na Twitterze w sobotę szef resortu zdrowia.

Prof. Marian Zembala nie żyje. W sobotę znaleziono jego ciało

Ciało profesora Mariana Zembali znaleziono w sobotę rano w basenie wybudowanym przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach. - O zdarzeniu powiadomiła policję rodzina prof. Zembali. Z całą pewnością zostanie zarządzona sekcja zwłok - powiedziała portalowi Interia prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

"Gazeta Wyborcza" poinformowała nieoficjalnie, że na miejscu zdarzenia zabezpieczono list.

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. Mieszkał w Tarnowskich Górach.

W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

"Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim – nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu – jest potrzebą chwili" – mówił wówczas PAP kardiochirurg, podkreślając, że chrześcijańskie wartości leżą u podstaw dzisiejszej Europy – z jej otwartymi granicami, z możliwością współpracy i z potężnym dofinansowaniem i rozwojem kraju dzięki funduszom unijnym.

RadioZET.pl/PAP/Interia/"Gazeta Wyborcza"

C