Zamknij

Pogoda w czwartek. Upały i burze z gradem

13.06.2019 07:13
Pogoda w czwartek. Upały i burze z gradem
fot. Andrey Solovev/shutterstock

W czwartek w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie przelotne opady deszczu, a burze w obszarze od Pomorza Wschodniego po Śląsk Opolski i Górny, przemieszczające się w kierunku wschodnim. Lokalnie opady gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm, lokalnie do 50 mm.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże z ośrodkami nad Wielką Brytanią, Morzem Północnym, Szwecją i Hiszpanią. Z kolei rejon Włoch, północna Skandynawia oraz pas od zachodniej Rosji, przez Rumunię aż po Półwysep Bałkański znajdują się pod wpływem wyżów. Polska jest w zatoce obniżonego ciśnienia, z zachodu do centrum kraju przemieszcza się pofalowany front atmosferyczny, a przed nim strefa konwergencji. Na zachodzie za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie, natomiast na wschodzie dalej zalega upalna i wilgotna masa powietrza.

Zobacz także

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i wieczorem zacznie rosnąć.

W czwartek w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie przelotne opady deszczu, a burze w obszarze od Pomorza Wschodniego po Śląsk Opolski i Górny przemieszczające się w kierunku wschodnim. Uwaga, będą gwałtowne — wiatr osiągnie prędkość do 90-100 kilometrów na godzinę!

Lokalnie opady gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 24 do 27 st. na zachodzie i Podhalu, w centrum i na wschodzie od 28 do 33 st. Najwyższa temperatura będzie na Podkarpaciu — według prognoz synoptyków termometry mogą wskazać aż 34 stopnie Celsjusza.

Chłodniej nad morzem od 20 do 23 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na pozostałym obszarze zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 110 km/h.

Pogoda  w nocy

W nocy we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane i gdzieniegdzie przelotny deszcz. Na południowym zachodzie miejscami mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna na zachodzie i Podhalu od 11 do 16 st., a na wschodzie od 17 do 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i Pomorzu Zachodnim południowo-wschodni, na pozostałym obszarze z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h.

Zobacz także

Pogoda w Warszawie

W czwartek w Warszawie zachmurzenie małe, szybko wzrastające do umiarkowanego i dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna do 33 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo wschodni, wieczorem z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr w porywach do 95 km/h.

Zobacz także

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze z gradem. Możliwy duży grad, powyżej 2 cm. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 35 mm. Temperatura minimalna około 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h.

W piątek w stolicy zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna około 29 st. Wiatr słaby, z kierunków północnych, okresami zmienny.

 

 

RadioZET/IMGW/TVN METEO/PAP