Zamknij

Koniec zimy, idą burze. Prognoza pogody na 12 i 13 maja

Redakcja
12.05.2017 09:53
Koniec zimy, idą burze. Prognoza pogody na 12 i 13 maja
fot. Pexels.com

Wszystko wskazuje na to, że w końcu zmieni się pogoda, zrobi się cieplej, a noce nie będą już tak uciążliwe. Jednak zanim przyjdzie do nas majowe słońce, czekają nas burze, a nawet grad.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia, jedynie częściowo wschodnia część kontynentu znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Polska jest w zatoce niżu z ośrodkiem w rejonie Irlandii, na południu kraju zaznacza się strefa ciepłego frontu atmosferycznego.

Burze i grad

Oznacza to, że w piątek (12 maja) na południu kraju zachmurzenie będzie duże, z przelotnymi opadami. Popada również na południowym wschodzie. Po południu w województwach południowych będzie burzowo, a miejscami popada grad. Suma opadów do 20 mm. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 14 st.C, 16 st.C na wschodzie do 19 st.C, 20 st.C na zachodzie; na wybrzeżu wschodnim od 12 st.C do 15 st.C. Wiatr umiarkowany, porywisty, wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Będzie w końcu cieplej

W sobotę na południu miejscami burze (opady do 20 mm). Temperatura w kraju maksymalna od 15 do 20 st. Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. W czasie burz powieje nawet z prędkością 65 kilometrów na godzinę.

W Warszawie w sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. O mroźnych wieczorach możemy na szczęście zapomnieć. Będzie dużo cieplej niż w ostatnich dniach – nawet 19 stopni Celsjusza.

RadioZET.pl/PAP/strz