Zamknij

Chłodno i deszczowo w całej Polsce. Prognoza pogody na pierwszy dzień jesieni

Redakcja
23.09.2018 08:22
Prognoza pogody na niedzielę 23 wrzesnia
fot. jplenio/Pixabay

Maksymalnie 16 stopni Celsjusza pokażą termometry na południu kraju. Na pozostałym obszarze spodziewane zachmurzenie oraz deszcz. Ponadto wysoko w górach turyści i miejscowi powinni przygotować się na śnieg. Sprawdź pogodę na 23 września.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska jest na skraju rozległego niżu znad Morza Barentsa, lecz od zachodu po południu zaczniemy dostawać się pod wpływ płytkiego niżu, który przemieszczał się będzie na wschód nad Niemcami. Z zachodu napływa chłodna masa powietrza polarnego morskiego.

Zobacz także

W niedzielę na północnym wschodzie i krańcach wschodnich kraju zachmurzenie na ogół umiarkowane. Po południu miejscami przelotny deszcz.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresami słabe opady deszczu, nad morzem możliwe także burze. Pod wieczór na krańcach zachodnich i na południowym zachodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 15 mm.

Temperatura maksymalna od 14 do 16 stopni Celsjusza. Chłodniej w miejscowościach podgórskich: od 12 do 14 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na 23 września
fot. IMGW/pogodynka.pl

Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo zachodni. Nad morzem i w rejonie burz wiatr w porywach do 70 km/h, a wysoko w górach do 80 km/h.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1002 hPa i będzie spadać. Na niedzielę IMGW nie wydało żadnych ostrzeżeń meteo.

Zobacz także

Pogoda w nocy z niedzieli na poniedziałek

W nocy z 23 na 24 września przez Polskę z południowego zachodu na północny wschód przemieszczać się będzie niż z układem frontów. Zachmurzenie będzie duże z opadami deszczu, które nad ranem wysoko w górach przejdą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Na południu i południowym wschodzie miejscami wystąpią burze. W województwach północnych opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, a na pozostałym obszarze także o natężeniu silnym. Na obszarze od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez południe Wielkopolski, Ziemię Łódzką po Mazowsze, północną Lubelszczyznę i południowe Podlasie prognozowana suma opadów do 25-35 mm, na pozostałym obszarze od 10 mm do 25 mm.

Temperatura minimalna od 5 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich, około 6 stopni Celsjusza na Podlasiu do 13 stopni Celsjusza nad morzem. W północnej połowie kraju wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, tylko na północnym wschodzie przeważnie słaby i umiarkowany.

Na południu wiatr dość silny i silny, nad ranem od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. W rejonach podgórskich Karpat lokalnie porywy do 115 km/h, a wysoko w górach do 150 km/h. Wiatr początkowo południowo-wschodni i wschodni skręcający na północny i północno-zachodni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD