Zamknij

Prognoza pogody na niedzielę. Słonecznie na zachodzie, pochmurnie na wschodzie

Redakcja
05.05.2019 08:23
Prognoza pogody na niedzielę 5 maja 2019 roku. Ostrzeżenia IMGW
fot. Skitterphoto/Pixabay (ilustracyjne)

Maksymalnie 13 stopni Celsjusza pokażą w niedzielę termometry zachodzie kraju. Ponadto na wschodzie Polski i środkowej części kraju spodziewane jest spore zachmurzenie oraz deszcz. Ponadto Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu i deszczu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda na niedzielę

Jak informuje IMGW Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, pomiędzy niżami z ośrodkami nad Skandynawią i Włochami.

Na południowym wschodzie zaznacza się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Pozostajemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego, jedynie południowy wschód kraju nadal jest w cieplejszym i bardziej wilgotnym powietrzu polarnym.

W niedzielę we wschodniej i południowej części Polski zachmurzenie całkowite lub duże i opady deszczu, na południowym wschodzie o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 15 milimetrów na Lubelszczyźnie i w Małopolsce i do 20 milimetrów na Podkarpaciu oraz w Karpatach.

Zobacz także

Prognoza pogody IMGW 05.05
fot. Pogodynka.pl/IMGW

Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, miejscami na Pomorzu przelotne opady deszczu. Na obszarach podgórskich w Karpatach opady deszczu ze śniegiem, powyżej 800 metrów nad poziomem morza opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 centymetrów, w Tatrach o 15 centymetrów. 

Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej i 8 stopni Celsjusza, 10 stopni Celsjusza na wschodzie i nad morzem do 12 do 13 stopni Celsjusza na zachodzie.

Chłodniej tylko na Podhalu, około 2 stopni Celsjusza Wiatr umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, północny i północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 998 hPa i będzie się nieznacznie wahać.

Zobacz także

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla części województwa małopolskiego i podkarpackiego. W południowych powiatach woj. śląskiego opady śniegu i przymrozki w woj. wielkopolskim. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w południowych powiatach województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Jak podaje IMGW w powiecie żywieckim i bielskim województwa śląskiego możemy spodziewać się opadów śniegu.

W powiecie złotowskim woj. małopolskiego przewiduje się przymrozki do -2 stopni Celsjusza a przy gruncie do -5 stopni Celsjusza.

Jak wyjaśnia instytut, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

Zobacz także

Pogoda w nocy z niedzieli na poniedziałek

W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite i opady deszczu, na Podkarpaciu o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 20 milimetrów. W Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 centymetrów.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w centrum okresami duże. Temperatura minimalna od -2 stopni Celsjusza w pasie pojezierzy, -1 stopni Celsjusza na Podhalu i od 0 do 1 stopni Celsjusza na zachodzie do 4 do 5 stopni Celsjusza na południowym wschodzie.

Miejscami przygruntowe przymrozki od -5 do -3 stopni Celsjusza w pasie pojezierzy i od -2 do -1 stopni Celsjusza na zachodzie miejscami w centrum. Wiatr będzie słaby, na południowym wschodzie umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD