Deszczowa i pochmurna niedziela. Na południu kraju będzie silny wiatr

Redakcja
09.12.2018 08:17
Prognoza pogody na niedzielę 9 grudnia 2018 roku
fot. StockSnap/Pixabay (ilustracyjne)

Niż zad Szwecji przyniósł w Polsce opady deszczu i zachmurzenie. W niedzielę najcieplej będzie w Lubuskiem, gdzie temperatury pokażą w ciągu dnia 8 stopni Celsjusza. Na południu spodziewany jest bardzo silny wiatr. Sprawdź prognozę pogody na 9 grudnia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak informuje Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej, Polska jest pod wpływem rozległy niż z ośrodkiem nad południową Szwecją. Z zachodu na wschód kraju przemieszcza się front okluzji. Z zachodu napływa wilgotne i dość ciepłe powietrze polarne morskie.

W niedzielę zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu, w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wysoko w Tatrach do 8 cm.

Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu i Podhalu, 6 stopni Celsjusza w centrum, do 8 stopni Celsjusza na zachodzie i na Śląsku. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Zobacz także

Prognoza pogody IMGW 09.12
fot. Pogodynka.pl/IMGW

Porywy wiatru na przeważającym obszarze kraju do 60 km/h, a w rejonach podgórskich do 80 km/h. Na szczytach Tatr wiatr w porywach do 110 km/h i tam zawieje i zamiecie śnieżne.

Ponadto w południowej części województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 980 hPa i będzie rosło.

Zobacz także

Pogoda w nocy z 9 na 10 grudnia

W nocy zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie i Pomorzu deszczu ze śniegiem, w miejscowościach podgórskich deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach śniegu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach do 8 centymetrów. Temperatura minimalna od 2 stopni Celsjusza na wschodzie do 5 stopni Celsjusza na zachodzie i nad morzem, w rejonach podgórskich od -1 do 2 stopni Celsjusza.

Wiatr umiarkowany, w zachodniej połowie kraju także dość silny, w całym kraju okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru na wschodzie do 55 km/h, w zachodniej części kraju do 70 km/h, a w Tatrach do 90 km/h i tam zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD