Prognoza pogody na piątek. Deszczowo i ślisko w całej Polsce

Redakcja
07.12.2018 07:06
Prognoza pogody na piątek 7 grudnia. Ostrzeżenia IMGW
fot. tomorn pukesorn/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 11°C pokażą termometry w zachodnio-północnej Polsce. Na pozostałym obszarze kraju nieco chłodniej. W wielu miejscach spodziewane są opady deszczu, które marznąc, mogą powodować gołoledź. Sprawdź prognozę pogody na 7 grudnia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w ciepłym wycinku niżu, z ośrodkiem przemieszczającym się znad Cieśnin Duńskich nad Gotlandię. Z zachodu na wschód kraju przesuwa się ciepły front atmosferyczny, za którym napływa ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie.

Tylko początkowo wschodnia połowa kraju pozostanie jeszcze na skraju wyżu znad Rumunii, w zasięgu chłodniejszej masy pochodzenia arktycznego.

W piątek zachmurzenie duże. Opady deszczu, na wschodzie początkowo również śniegu i deszczu ze śniegiem, a do godzin południowych miejscami również marznące opady powodujące gołoledź.

Zobacz także

Na Pomorzu zachodnim oraz północnym wschodzie kraju miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie, w centrum od 4 do 8°C i na zachodzie do 11°C.

Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, wysoko w górach w porywach do 100 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie spadało.

Prognoza pogody IMGW 07.12
fot. Pogodynka.pl/IMGW

Ostrzeżenia przed marznącym deszczem

W piątek rano alerty ostrzegawcze w związku z prognozowanymi marznącymi opadami deszczu ze śniegiem wydał dla pięciu województw IMGW.

Ostrzeżenia dotyczą części województw: warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Jak napisano, miejscami mogą wystąpić słabe opady marznącego deszczu ze śniegiem oraz deszczu powodujących gołoledź. Należy spodziewać się m.in. utrudnień w ruchu drogowym.

„Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne” – napisano w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Zobacz także

Pogoda na noc z 7 na 8 grudnia

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach śniegu.

Temperatura minimalna od 1°C, na wschodzie do 2°C, na zachodzie do 6°C i na Żuławach do 7°C.

Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, nad morzem dość silny, wysoko w górach w porywach do 100 km/h i tam powodujący zamiecie i zawieje śnieżne, południowy i południowo-zachodni, jedynie na północnym zachodzie zachodni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD