Zamknij

Poranna mgła, miejscami deszcze i oblodzone drogi. Pogoda w czwartek

23.01.2020 07:22
Poranna mgła, miejscami deszcze i oblodzone drogi. Pogoda w czwartek
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Rano gęsta mgła, później ma się rozpogodzić. Wyjdzie nawet Słońce – tak brzmi prognoza pogody na czwartek. W całym kraju odczujemy chłód, miejscami spadną też deszcze. Ponadto przewidywany jest silny wiatr.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To apel szczególnie do kierowców – w czwartkowy poranek uważajcie na mgły! Widoczność może być ograniczona, a wtedy łatwo o poważny wypadek. Na czwartek jednak prognozowana jest pogodna aura. Mgły ustąpią, a termometry wskażą od 3 st. C. we wschodniej części kraju do 6 st. C. na Dolnym Śląsku i w lubuskiem.

Zobacz także

Wilgotność powietrza utrzyma się na poziomie około 70-80 procent w całej Polsce. Odczuwalny będzie chłód. Natomiast warunki biometeorologiczne okażą się neutralne – informują synoptycy z TVN Meteo.

Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy jest w zasięgu rozległego wyżu z centrami w rejonie Wysp Brytyjskich i Węgier. Półwysep Iberyjski i Europa Północno-wschodnia jest pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi. Polska znajduje się w zasięgu wyżu, którego centrum znad Niemiec przemieszcza się nad Węgry. Nadal napływa powietrze polarne morskie, na wschodzie chłodniejsze. Ciśnienie rośnie, po południu zacznie spadać.

Zobacz także

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1020 hPa i będzie spadać.

W czwartek od godziny 12 do godz. 20 IMGW zapowiada, zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na południu z rozpogodzeniami. Na północy słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 5°C na zachodzie i nad morzem, chłodniej w obszarach podgórskich, od -2°C do 1°C. Wiatr słaby, na północy i wschodzie okresami umiarkowany i porywisty, na wybrzeżu także dość silny i w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.

Zobacz także

W Bieszczadach porywy wiatru do 60 km/h, okresami powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda w nocy

Według prognoz IMGW w nocy z czwartku na piątek w południowej połowie kraju zachmurzenie małe lub umiarkowane i lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m, a w rejonie mgieł wzrost zachmurzenia do całkowitego. W północnej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu bądź mżawki, na północnym wschodzie przejściowo możliwe opady marznące i lokalnie powodujące gołoledź.

Zobacz także

Temperatura minimalna od -5°C na południu, około -2°C w centrum, do 1°C na północy i 2°C na wybrzeżu, chłodniej w obszarach podgórskich, od -10°C do -6°C. Wiatr na ogół słaby, na północy i wschodzie także umiarkowany i porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Pogoda w stolicy

W Warszawie w czwartek po południu zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna 3°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W nocy w stolicy zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna 0°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, zachodni. Natomiast w piątek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna 4°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

IMGW ostrzega przed oblodzeniem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek rano ostrzeżenia pierwszego stopnia o możliwym oblodzeniu na drogach na terenie czterech województw.

Ostrzeżenie o oblodzeniu obejmuje województwa: podkarpackie, śląskie, większość województwa małopolskiego i woj. świętokrzyskie. Prawdopodobieństwo wystąpienia oblodzenia określono - w zależności od miejsca - do 80 proc.

IMGW prognozuje na tych terenach zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się m.in. utrudnień w ruchu drogowym.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

 

RadioZET.pl/IMGW/PAP/TVN Meteo