Nadciąga zima. W weekend -12 stopni mrozu! [MAPA]

Redakcja
13.03.2018 21:54
Zima
fot. PAP

Zapewne trudno w to uwierzyć, lecz za kilka dni zamiast słońca i ciepłego powietrza do Polski napłynie zimny skandynawski niż. Najnowsze mapy pogodowe nie pozostawiają złudzeń — w najbliższy weekend temperatury spadną do -12 stopni Celsjusza. Sypnie też śniegiem! 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Najgorsza pora roku to:

Liczba głosów:

Rzut oka na dzisiejsze poranne wyliczenia modeli i trzeba mocno siedzieć na krześle. I GFS i ECMWF nadają od piątku nie tylko spore opady śniegu, ale i kilkudniową termiczną zimę ze spadkami temperatury poniżej -10ºC — podają w komunikacie autorzy serwisu Meteoprognoza.pl.

Synoptycy prognozują pierwsze opady śniegu na noc z piątku na sobotę. W górach spaść może nawet pół metra białego puchu. W sobotę najzimniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry wskażą -7 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju temperatura wahać będzie się od -4 do -6 stopni. Najcieplejszym regionem Polski będzie Podkarpacie: +4 stopnie Celsjusza.

To również Cię zainteresuje: Kiedy skóra jest sucha… Jak pomóc jej zimą?

Mocne uderzenie siarczystego mrozu odczujemy w niedzielę. W województwie warmińsko-mazurskim temperatura może spaść nawet do -12 stopni. Na południowym wschodzie termometry wskażą -7 stopni Celsjusza, na Mazowszu do 5 stopni na minusie i około -2 na Wybrzeżu. Prognozuje się wystąpienie przelotnych opadów śniegu. 

Zimne powietrze do Polski przyniesie ze sobą silny skandynawski wyż. — W czwartek niż znad Bałtyku wykona wspomnianą ważną rolę: podciągnie powietrze arktyczne nad północno-zachodnią Rosję, stwarzając dobrą sytuację wyjściową dla wyżu znad Skandynawii. Teraz ten będzie mógł je transportować do Europy Wschodniej, Środkowej i Zachodniej — pisze Henryk Piwkowski z ICM Meteo. 

Zobacz także

— W północnych województwach pojawią się opady śniegu z deszczem, pierwszy znak zbliżającej się chłodnej masy powietrza, na pozostałym obszarze, rozproszone niewielkie opady deszczu lub mżawki — dodaje.

RadioZET.pl/Meteoprognoza.pl,ICM Meteo/DG