Zamknij

Alarm pogodowy dla kilku województw. Ostrzeżenie przed trąbami powietrznymi

Redakcja
19.08.2017 11:36
Alarm pogodowy dla kilku województw. Ostrzeżenie przed trąbami powietrznymi
fot. PAP

Niebezpieczny front burzowy nie opuszcza Polski. Synoptycy przewidują gwałtowne burze z gradem na południu i wschodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla sześciu województw. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie możliwe są trąby powietrzne.

W sobotę na obszarze od Dolnego Śląska, przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, po Kujawy i Pomorze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, miejscami, zwłaszcza na krańcach wschodnich burz, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadu do 20 mm, w rejonach burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. na zachodzie i Pomorzu, około 23 st. w centrum, do 32 st. na wschodzie.

Zobacz także

Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie możliwe są trąby powietrzne rzędu 110 km/h.

Przechwytywanie
fot.

Za nami kolejna niespokojna noc

Do 751 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i nawałnic wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Najwięcej pracy strażacy mieli w czterech województwach: kujawsko-pomorskim (250 interwencji), pomorskim (177), wielkopolskim (101) oraz zachodniopomorskim (81).

Strażacy zabezpieczali uszkodzone w wyniku nawałnic dachy budynków, których liczba wzrosła do 4 tys. 570, w tym 3 tys. 305 z nich to budynki mieszkalne. Najwięcej uszkodzeń było w woj. kujawsko-pomorskim - 2 tys. 809.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG