Upał nie odpuszcza, tak samo burze. Ostrzeżenia dla 8 województw

Redakcja
27.07.2018 08:05
Temperatura
fot. Shutterstock

Uwaga na upały! Będą nam towarzyszyć od piątku co najmniej do końca tygodnia. Oprócz tego w niektórych rejonach kraju zapowiadane są burze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla ośmiu województw. Cztery z nich dotyczą wzmożonych upałów (zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie), pozostałe burz i opadów (śląskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie), choć te ostatnie – według synoptyków – mogą wystąpić także w rejonach zagrożonych upałami:

Ostrzeżenia
fot. IMGW

W regionach zagrożonych gorącem temperatura w dzień wahać się będzie między 29°C a 32°C, a w nocy raczej nie spadnie poniżej 18°C.

Temperatury idą w górę, bo ze wschodu napływa do nas gorące, zwrotnikowe powietrze – właśnie dlatego IMGW wydaje ostrzeżenia aż II stopnia przed upałami.

Zasady bezpieczeństwa

Przy ekstremalnych temperaturach warto zachować rozwagę i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: unikać wychodzenia na słońce, jeżeli nie jest to konieczne, nie pływać po alkoholu, spożywać dużą ilość płynów, ale przede wszystkim wody (a mniej słodzonych napojów).

Zobacz także

Z kolei zasady w przypadku deszczów i burz brzmią następująco: jeśli jesteśmy w górach, to należy unikać odsłoniętych przestrzeni i zejść ze szczytów i wzniesień. Jeśli burza zaskoczy nas nad morzem czy jeziorem, natychmiast należy wyjść z wody. Jeśli jesteśmy na łodzi, dopływamy szybko do brzegu. Nie wolno też spacerować po plaży.

W mieście, na ulicy najlepiej wejść do najbliższego murowanego budynku, w żadnym wypadku nie chować się pod drzewem, wiatą przystankową czy innymi lekkimi konstrukcjami. W samochodzie jesteśmy bezpieczni, ale należy zjechać na pobocze i włączyć światła awaryjne – najlepiej daleko od drzew i banerów reklamowych.

RadioZET.pl/TVN Meteo/IMGW/MP