Zamknij

Zima nie ustąpi, kolejne opady i zamiecie. Niebezpiecznie na drogach. IMGW ostrzega

Redakcja
17.03.2018 11:05
Zima
fot. Agencja Gazeta

Zapowiedzi synoptyków sprawdziły się. Do Polski wróciła zima. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla ośmiu województw. Rejony te będą zmagać się z intensywnymi opadami śniegu i zamieciami śnieżnymi. Z kolei na północy kraju silnie powieje. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla ośmiu województw. W województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia przed opadami śniegu i zamieciami śnieżnymi. 

W Zachodniopomorskiem i na Pomorzu wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. "W subregionie nadmorskim, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru północno-wschodniego, o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 70 km/h" - podało w komunikacie IMGW. 

To musisz wiedzieć: Jak rozpoznać i jak leczyć odmrożenia skóry?

Najtrudniejsza sytuacja pogodowa jest na Lubelszczyźnie. Obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia i meteorolodzy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami.

Prognoza pogody na 17 marca

W sobotę w północnej części kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane lub duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże, miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5 st.C do -1 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na wybrzeżu do 75 km/h, północno-wschodni i wschodni. W rejonach występowania opadów śniegu wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz także

W nocy na północy i w centrum zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, na południu duże i tam miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna od -12 st.C do -9 st.C na wschodzie i południu, na pozostałym obszarze od -9 st.C do -5 st.C. Wiatr północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, na południowym wschodzie do 65 km/h, nad morzem do 70 km/h, w Karpatach do 100 km/h. W rejonach występowania opadów śniegu wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. bezdomne i starsze.

Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana może komuś uratować życie - przypominają służby.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG