Zamknij

Nadciąga fala upałów. IMGW ostrzega przed gwałtowną pogodą i burzami

Redakcja
29.07.2017 16:42
Nadciąga fala upałów. IMGW ostrzega przed gwałtowną pogodą i burzami
fot. Flickr

W najbliższych dniach do Polski dotrze afrykańskie powietrze. We wtorek i środę termometry w centrum kraju i na południu mogą wskazywać nawet powyżej 37 stopni w cieniu. Wraz z upałami musimy się też liczyć z groźnymi zjawiskami w pogodzie.

Według prognoz od poniedziałku do czwartku nad północą Polski przejdą burze i ulewne opady deszczu. Nawałnic spodziewać się można w pasie od Pomorza Zachodniego po województwo pomorskie i Mazury. Na zachodzie i północnym-zachodzie kraju można się spodziewać niebezpiecznych zjawisk w tym trąb powietrznych i opadów gradu.

W centralnej i południowej Polsce upalne powietrze ma się utrzymać przez cały nadchodzący tydzień.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteo dla dziesięciu województw. Najwyższy trzeci stopień zagrożenia upałami obowiązuje w województwie śląskim, świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim. Przewidywane są tam wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. 

Przechwytywanie
fot. IMGW

Uważajmy na siebie! 

W wakacje służby apelują do mieszkańców o rozwagę podczas jazdy samochodem w trakcie burz i ściągnięcie wszystkich rzeczy z balkonów, które może porwać wiatr. W przypadku wyładowań atmosferycznych unikajmy schronień pod drzewami.

RadioZET.pl/DG