500+ zniechęciło kobiety do pracy? Bzdura. W ubiegłym roku pracowało ich więcej

Redakcja
24.02.2017 12:40
Program 500+ nie zniechęcił kobiet do pracy
fot. Pixabay

Wbrew obawom program 500+ nie zniechęcił kobiet do podejmowania pracy. Z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku pracowało więcej pań.

Przedsiębiorcy i część opozycji obawiali się, że świadczenia wypłacane w ramach programu 500+ zniechęca kobiety do podejmowania pracy. Według danych GUS za ubiegły rok, nic takiego nie miało miejsca. Jak podało RadioZET, program nie wpłynął negatywnie na rynek pracy.

Zagłosuj

Czy świadczenia na dziecko odebrałyby ci motywację do pracy?

Liczba głosów:

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku więcej kobiet podjęło pracę. Z rejestru bezrobotnych zniknęło ok. 120 tysięcy pań. Wśród nich wiele matek, np. na Dolnym Śląsku, statystyki w tej grupie są prawie rekordowe. Z czego to wynika? Jak wyjaśnił Radiu ZET Stefan Augustyn z dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, sytuacja na rynku wymusiła na firmach oferowanie większych zarobków i specjalnych ułatwień dla matek. Coraz więcej firm decyduje się na specjalne dodatki.

- Swego czasu był kłopot z tym, że mamy chętnie wybrałyby się do pracy, ale nie miały co zrobić z pociechami - wyjaśnia Augustyn. W tej kwestii pomogły także rządowe i samorządowe programy tworzenia żłobków i klubów malucha.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Warto pamiętać, że zbliża się moment rozliczenia PIT-ów, a obywatele korzystający ze świadczenia "500 plus" zastanawiają się, czy ten fakt wpłynie na kształt ich deklaracji podatkowej. RadioZET.pl tłumaczy, jak to wygląda w praktyce.

Radio ZET/GW/MaAl