Zamknij

Rząd PiS z nowym programem dla niepełnosprawnych. Wartość 23 mld zł

Redakcja
17.07.2018 14:26
Program Dostępność Plus przyjęty przez rząd
fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd Mateusza Morawieckiego na wtorkowym posiedzeniu przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu Dostępność Plus. Przeznaczone na niego 23 mld złotych mają zostać wydane na m.in. usuwanie barier architektonicznych dla niepełnosprawnych oraz przystosowanie dla nich komunikacji miejskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Program „Dostępność Plus” został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas kwietniowej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. Szef rządu zadeklarował wówczas, że w ciągu najbliższych kilku lat jego gabinet przeznaczy na program 23 mld zł.

Celem projektu, jak mówił wówczas Morawiecki, ma być poprawa warunków życia osób starszych, słabszych i niepełnosprawnych.

Zobacz także

Z nowego rządowego programu ma skorzystać ok. 5 milionów Polaków. Nad jego realizacją będzie czuwać Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Resort kierowany przez Jerzego Kwiecińskiego podał kilka przykładów, na co zostaną wydane 23 mld złotych w ramach Dostępności Plus.

W budynkach użyteczności publicznej mają zostać zlikwidowane bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych. Również 20 proc. mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus ma zostać dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe na usuwanie barier np. dla osób poruszających się na wózkach będą mogły otrzymać preferencyjne pożyczki.

– Nie chcemy, żeby wchodzenie po schodach do urzędów, budynków użyteczności publicznej było wyprawą na symboliczne K2, na symboliczny szczyt – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zobacz także

Ustawy do końca roku

Dodatkowo nowo zakupione autobusy i tramwaje będą także spełniały kryteria dostępności np. w zakresie komunikatów głosowych, a wszystkie witryny internetowe instytucji publicznych mają być dostosowane dla niesłyszących i słabowidzących.

Natomiast zdaniem ministra Kwiecińskiego program Dostępność Plus jest ewenementem na skalę europejską. – Jest to nie tylko najbardziej kompleksowy i najbardziej zaawansowany, ale najdalej idący program przygotowany i realizowany w tej chwili w Unii Europejskiej – podkreślił szef resortu inwestycji i rozwoju.

W ramach ministerialnego harmonogramu ustawy dotyczące programu Dostępność Plus mają powstać do końca 2018 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD