Zamknij

Program Mieszkanie+ droższy niż zakładano?

Redakcja
24.02.2017 14:43
Mieszkanie
fot. PAP

Rządowy program Mieszkanie+ może nie okazać się tak tani jak zakładano. Koszt budowy metra kwadratowego mieszkań pod wynajem ma wynieść dwa i pół tysiąca złotych. W niektórych miastach budowa kosztuje jednak kilka razy więcej.

Według deweloperów ze Śląska, za taką cenę można postawić blok w stanie surowym. Nie będzie podpiwniczeń, wind czy parkingów. Cena metra nie obejmie też infrastruktury, podłączeń wody, kanalizacji i ciepła.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że rząd w swoich wyliczeniach nie uwzględnia kosztów zarządzania nieruchomością. Inaczej mówiąc, budowa mieszkań plus obejmie tylko ceny cegieł i prefabrykatów. Złośliwi twierdzą, że wrócimy do wielkiej płyty z czasów PRL-u.

Zagłosuj

Czy skorzystałbyś/aś z rządowego programu Mieszkanie+?

Liczba głosów:

Sporym problemem może być też znalezienie fachowców. Brakuje ich na niejednej budowie, a przyszli lokatorzy mieszkań plus mają się o nie ubiegać już w połowie roku.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wzorem Niemiec czy Szwecji chce wybudować tańsze cztery kąty do wynajęcia. Ich niską cenę miała gwarantować budowa bloków na gruntach skarbu państwa. Lokatorami takich mieszkań mają być osoby, których nie stać na kredyt hipoteczny, a korzystając z tego programu po latach będą mogli po konkurencyjnej cenie wykupić mieszkanie.

RadioZET.pl/DG