Zamknij

Papcio Chmiel komentuje pomnik smoleński. Jego autorem jest... Tytus

Redakcja
12.02.2018 09:52
Projekt pomnika smoleńskiego plagiatem Tytusa? Komentarz Papcia Chmiela
fot. Fot: Facebook / KS Budowy Pomników: Prezydenta L. Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Pomnik smoleński, który niedługo stanie przy placu Piłsudskiego, fanom polskich komiksów skojarzył się z jednym z komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Teraz głos zabrał sam Papcio Chmiel.

 — Autor pomnika zapewne czytał Tytusy, a jako architektowi, mógł mu się bezwiednie zakodować mój rysunek — mówi Papcio Chmiel w rozmowie z „Faktem”. Teraz rysownik obawia się, że „z powodu wielkiej popularności Tytusów”, pomnik będzie się kojarzył „bardziej ze schodami wesołymi” z komiksu niż z „ofiarami smutnej katastrofy”.

Zagłosuj

Czy w Warszawie powinien stanąć Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej?

Liczba głosów:

Schody donikąd

„Schody donikąd” pojawiły się w Księdze XVIII z 1987 roku. W komiksie Tytus określa je jako niepraktyczne i idiotyczne. I rzeczywiście, monumentalna konstrukcja jest bezcelowa, a idący po niej ludzie spadają z ostatniego stopnia. 

„Niepraktyczne, ale odkrywcze. Na to mógł tylko wpaść wybitny umysł, a nie prosty przedszkolak” — kontruje jedna z osób zafascynowanych nietypowym obiektem.

Zobacz także

Gdzie stanie pomnik smoleński?

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

— Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie i na pewno nikt go nie zlikwiduje, to gwarantuję — powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

— Pomnik byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie zostanie postawiony na rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia zostanie postawione coś w rodzaju cokołu, postumentu, który będzie symbolizował ten pomnik — mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej.

RadioZET.pl/Fakt/maal