Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Papcio Chmiel komentuje pomnik smoleński. Jego autorem jest... Tytus

12.02.2018 09:52
xxx wiadomosci

Pomnik smoleński, który niedługo stanie przy placu Piłsudskiego, fanom polskich komiksów skojarzył się z jednym z komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Teraz głos zabrał sam Papcio Chmiel.

Projekt pomnika smoleńskiego plagiatem Tytusa? Komentarz Papcia Chmiela fot. Fot: Facebook / KS Budowy Pomników: Prezydenta L. Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej

 — Autor pomnika zapewne czytał Tytusy, a jako architektowi, mógł mu się bezwiednie zakodować mój rysunek — mówi Papcio Chmiel w rozmowie z „Faktem”. Teraz rysownik obawia się, że „z powodu wielkiej popularności Tytusów”, pomnik będzie się kojarzył „bardziej ze schodami wesołymi” z komiksu niż z „ofiarami smutnej katastrofy”.

Zagłosuj

Czy w Warszawie powinien stanąć Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej?

Schody donikąd

„Schody donikąd” pojawiły się w Księdze XVIII z 1987 roku. W komiksie Tytus określa je jako niepraktyczne i idiotyczne. I rzeczywiście, monumentalna konstrukcja jest bezcelowa, a idący po niej ludzie spadają z ostatniego stopnia. 

„Niepraktyczne, ale odkrywcze. Na to mógł tylko wpaść wybitny umysł, a nie prosty przedszkolak” — kontruje jedna z osób zafascynowanych nietypowym obiektem.

Gdzie stanie pomnik smoleński?

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

— Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie i na pewno nikt go nie zlikwiduje, to gwarantuję — powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

— Pomnik byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie zostanie postawiony na rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia zostanie postawione coś w rodzaju cokołu, postumentu, który będzie symbolizował ten pomnik — mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej.

RadioZET.pl/Fakt/maal

Oceń