Projekt ustawy komisji weryfikacyjnej o reprywatyzacji poparty przez sejmową komisję

Redakcja
13.12.2017 19:44
Projekt ustawy komisji weryfikacyjnej o reprywatyzacji poparty przez sejmową komisję
fot. Archiwum RadioZET.pl

Sejmowa komisja ustawodawcza poparła projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej. To zła wiadomość dla Hanny Gronkiewicz-Waltz i innych osób przesłuchiwanych w sprawach reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.

Zagłosuj

Zaostrzanie kar to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Nowelizacja ustawy przewiduje m.in. możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję świadków decyzją prokuratora okręgowego. Do tej pory prezydent Warszawy nie stawiała się przed komisją, za co karana była grzywną.

Zwiększenie kar

Projekt zmian w ustawie przewiduje m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Milion złotych grzywny

Ciekawym jest podpunkt o tzw. pozaprawnych działaniach wobec nieruchomości. W takim przypadku grzywna może wynieść nawet milion złotych na osobę. – Projekt ustawy koncentruje się na poprawieniu efektywności pracy komisji, która pracuje nad analizą czy też usuwaniem skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich – powiedział na sejmowej komisji wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz