Zamknij

PO o projekcie zmian w ustawie o przemocy domowej: To kolejny atak na kobiety

Redakcja
02.01.2019 15:20
Joanna Augustynowska
fot. EAST NEWS

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie budzi szereg wątpliwości. W środę w ostrych słowach skrytykowały go posłanki PO, uznając proponowane zmiany za skandaliczne.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zakładający m.in. że jednorazowe pobicie nie powinno być traktowane jako przemoc, pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia i błyskawicznie wzbudził kontrowersje.

Zobacz także

Po fali krytyki premier Mateusz Morawiecki poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że projekt wróci do wnioskodawców „w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów”. Jak dodał w kolejnym wpisie, „ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie”.

PO o projekcie nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie

Do kontrowersyjnego projektu odwołała się w środę posłanka PO Kinga Gajewska. - To kolejny atak na kobiety, kolejny atak na ofiary przemocy domowej. (…) Wbrew temu, co mówi premier Morawiecki, ten projekt ustawy nie jest jakąś pomyłką. Został zaakceptowany przez ministerstwo, został wprowadzony do RCL-u, a tak naprawdę tylko i wyłącznie zatwierdzone projekty tam trafiają” - mówiła. Jej zdaniem PiS „staje murem za sprawcami przemocy domowej, nie broni absolutnie ofiar”.

Z kolei posłanka Joanna Augustynowska stwierdziła, że zmiany w ustawie są "absolutnie skandaliczne". Posłanka oceniła, że w projekcie nowelizacji znajdują się „zmiany pokazujące kierunek tego rządu, traktowania polskich kobiet, polskich rodzin, pokazujące, że standardy, o które walczyliśmy, wcale się dla nich nie liczą”. Odnosząc się do propozycji wykreślenia słowa ”jednorazowo” Augustynowska skierowała pytanie do minister RPiPS Elżbiety Rafalskiej, „czy ma odwagę powiedzieć, czy jednorazowy gwałt na własnym dziecku nie jest przemocą domową?”.

Zagłosuj

Czy jednorazowe pobicie powinno być rozumiane jako przemoc domowa?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PAP/MK