Podłożył bombę w autobusie, żądał złota za rozbrojenie. Ziobro chce surowej kary

18.06.2019 09:51
Podłożył bombę w autobusie, żądał złota za rozbrojenie. Ziobro chce surowej kary
fot. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press/East News

Kary surowszej niż 15 lat więzienia domaga się dla Pawła R. Prokurator Generalny. Mężczyzna w maju 2016 roku podłożył bombę w jednym z wrocławskich autobusów miejskich. Za jej rozbrojenie żądał…120 kilogramów złota. Bomba wybuchła poza pojazdem – kierowca wyniósł ją na prośbę jednej z pasażerek. Nikomu nic się nie stało.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał w 2018 roku R. w związku z tą sprawą na 15 lat więzienia. Sędziowie obniżyli wymiar kary – sąd pierwszej instancji orzekł 20 lat pozbawienia wolności dla zamachowca. Prokurator domagał się jeszcze surowszej kary, 25 lat więzienia.

Przypomnijmy. 19 maja 2016 roku Paweł R. wszedł do wrocławskiego autobusu linii 145. Zostawił w nim urządzenie wybuchowe przypominające wyglądem szynkowar. Wcześniej dzwonił na numer alarmowy 112, grożąc, że jeśli nie otrzyma 120 kg złota w sztabach w zamian za rozbrojenie bomb, to zaczną one wybuchać… Do tragedii nie doszło dzięki przytomności jednej z pasażerek. Po jej interwencji kierowca autobusu zatrzymał się i wyniósł tykającą bombę. Urządzenie postawił na chodniku, blisko przystanku autobusowego. Po krótkiej chwili doszło do eksplozji. Na skutek wybuchu lekko ranna została jedna osoba.

Zobacz także

Z wyrokiem sądu apelacyjnego nie zgadza się Prokuratur Generalny Zbigniew Ziobro. W jego ocenie sąd ustalił niewspółmierną karę wobec czynu podejrzanego. W jego imieniu kasację od wyroku SA złożył zastępca PG, prokurator Robert Hernand.

Zastępca Prokuratora Generalnego wskazał w kasacji, że przyjęcie przez sąd I instancji, iż oskarżony działał przy popełnieniu tego czynu z zamiarem bezpośrednim, poprzedzone zostało prawidłowym rozważeniem okoliczności podmiotowych i przedmiotowych popełnionego przestępstwa oraz wnikliwą oceną okoliczności sprawy. Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku w zaskarżonej części i przekazanie w tym zakresie sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu.

komunikat Prokuratora Generalnego

RadioZET.pl/PAP