Prokurator przesłuchał Bronisława Komorowskiego w tzw. śledztwie okołosmoleńskim

Redakcja
12.04.2018 14:55
Komorowski
fot. PAP

W czwartek 12 kwietnia prokuratorzy Zespołu Śledczego nr 1 Prokuratury Krajowej przesłuchali w charakterze świadka byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Przesłuchanie byłego prezydenta dotyczy jednego z tzw. śledztw okołosmoleńskich. Po przesłuchaniu ani Bronisław Komorowski, ani jego pełnomocnik Piotr Schramm nie złożyli zastrzeżeń co do jego przebiegu.

Niedopełnienie obowiązków

Komorowski zeznawał w sprawie niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ma ono polegać na tym, że nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej, ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski.

Komorowski w charakterze świadka

Niedopatrzenie polskich władz po katastrofie smoleńskiej i zaniechanie sekcji ofiar bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski było wbrew obowiązującym w Polsce przepisom kodeksu postępowania karnego. — Uniemożliwiło to wykrycie szeregu błędów związanych z identyfikacją ofiar, a ciała dwóch osób zostały zamienione — czytamy. Kolejne ekshumacje przeprowadzone na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie wykazały zamianę kolejnych sześciu ciał.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz