Zamknij

Akcja ABW na koncercie neonazistów. Prokuratura stawia zarzuty

Redakcja
23.04.2018 15:47
Dzierżoniów
fot. PAP

Zarzut propagowania ideologii faszystowskiej oraz nawoływania do nienawiści na tle rasowym, narodowym i etnicznym usłyszeli Piotr G. i Krzysztof S. — dwaj organizatorzy koncertów zatrzymani w sobotę podczas akcji ABW w Dzierżoniowie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prokurator Tomasz Orepuk powiedział PAP, że zarzuty dotyczą nie tylko sobotniego koncertu, który praktycznie się nie odbył w efekcie akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

— Obu podejrzanym postawiono zarzuty związane ze zorganizowanymi podobnymi koncertami w okresie od marca 2016 roku do września 2017 roku dwukrotnie w Dzierżoniowie, jednego koncertu w Bielawie i jednego w Grodziszczu — powiedział prokurator.

Zarzut propagowania faszyzmu

Wyjaśnił, że Krzysztofowi S. i Piotrowi G. postawiono zarzut propagowania faszystowskiego ustroju państwa poprzez prezentowanie haseł i symboli faszystowskich, które znajdowały się między innymi na banerach i plakatach zabezpieczonych przez śledczych, a wykorzystywanych podczas koncertów.

Zobacz także

— Działali wspólnie i w porozumieniu, organizując te cztery koncerty i biorąc w nich czynny udział. W przypadku tego ostatniego koncertu w minioną sobotę, który nie doszedł do skutku, postawiono podejrzanym zarzut usiłowania — wyjaśnił prokurator.

Prokurator poinformował, że Piotr G. i Krzysztof S. nie przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia, przedstawiając swoją wersję wydarzeń w związku z organizacją koncertów.

Akcja ABW

44-letni Piotr G. i 36-letni Krzysztof S. są mieszkańcami Dzierżoniowa. Prokuratura zastosowała wobec nich trzy środki zapobiegawcze: mają zakaz opuszczania kraju, muszą wpłacić po 10 tys. zł poręczenia majątkowego i ustanowiono wobec nich dozór policji. Za zarzucane im przestępstwo grozi do dwóch lat więzienia.

W akcji ABW i policji, która trwała od popołudnia do północy w sobotę, uczestniczyło 300 funkcjonariuszy. Dokonano przeszukań kilkunastu miejsc, m.in. pomieszczeń i pojazdów, oraz wylegitymowano ponad sto osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP