Śledztwo ws. odstrzału ptaków umorzone. Myśliwi polowali, bo... pozwalały im na to błędne przepisy

07.05.2019 10:44
Zalew
fot. Zalew Wiślany/Wikimedia.Commons

Prokuratura umorzyła sprawę odstrzału kilkuset ptaków wędrownych pod Nową Pasłęką nad Zalewem Wiślanym. Myśliwi z Włoch i Polski unikną odpowiedzialności, bo pokazali śledczym opinię z Ministerstwa Środowiska, która im na to pozwalała. Dopiero w toku śledztwa okazało się, że... resort się pomylił, bo polowanie było w tym miejscu zabronione. Informację o błędzie w ministerstwie kilka miesięcy temu ujawniło Radio ZET. 

– Trudno zarzucić umyślne działanie myśliwym zarówno z Włoch, jak i Polski, bo nie dość, że mieli oni opinię z Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska, to dodatkowo działali w granicach wyznaczonych jeszcze w 2008 roku obwodów łowieckich. Mieli oni pełne przeświadczenie, że polowanie w miejscu, w którym się odbyło, jest dozwolone – mówi Jarosław Żelazek, szef Prokuratury Rejonowej w Elblągu. Polowanie odbyło się jesienią 2018 roku. Myśliwi zabili setki ptaków, a martwe zwierzęta nie zostały uprzątnięte, co zwróciło uwagę okolicznych mieszkańców. 

Zobacz także

Sprawa, choć umorzona, przyniosła jednak pozytywne skutki. Wiadomo już bowiem na pewno, że myśliwi muszą skończyć z polowaniami na ptaki wędrowne w obrębie 5000 metrów od brzegu Zalewu Wiślanego. A to dlatego, że Ministerstwo Środowiska przyjęło wreszcie do wiadomości, że decyzją szefa Urzędu Morskiego w Gdyni z 2015 roku jest to strefa brzegu morskiego, w której strzelać na przykład do gęsi nie można. Resort z decyzją wydaną cztery lata temu zapoznał się... dopiero po pytaniach, które dziennikarz Radia ZET Maciej Bąk wysłał do ministerstwa na początku tego roku.

Prokurator Rejonowy w Elblągu Jarosław Żelazek w rozmowie z Radiem ZET zapowiada, że zamierza też wystąpić o uchylenie uchwały sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, wyznaczającej nad zalewem obwody łowieckie. Decyzja o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocna, prawdopodobnie zaskarży ją inspektorat OTOZ Animals w Braniewie. 

RadioZET.pl