Zamknij

Po reportażu „Superwizjera”: jest śledztwo ws. festiwalu narodowców

Redakcja
25.01.2018 07:57
Festiwal
fot. You Tube screen

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. festiwalu „Orle Gniazdo”. Dotyczy ono propagowania ideologii faszystowskiej i nazistowskiej. To konsekwencje szokującego materiału o polskich neonazistach wyemitowanego w TVN24.

Festiwal „Orle Gniazdo” reklamowany jako „tożsamościowy” to największa w Polsce impreza muzyczna o charakterze „narodowym”. Organizowany jest co roku od kilku lat we wsi Kępa pod Radomskiem (woj. łódzkie).

Zobacz także

Na prywatnym, wydzielonym terenie (impreza ma charakter niepubliczny) bawi się tam rokrocznie kilkaset osób (w tym kilkuletnie dzieci), występują zespoły i wykonawcy — nie tylko z Polski, ale też z Czech, Niemiec, Węgier i Białorusi —  którzy w tekstach oraz oprawie wizualnej odwołują się do ideologii nacjonalistycznej i powiązane są z neonazistowską międzynarodówką „Blood and honour” („Krew i honor” to hasło nawiązujące do motta Hitlerjugend, młodzieżówki NSDAP).

Szokujący reportaż

Sprawa stała się głośna kilka dni temu po reportażu wyemitowanym w TVN 24. Dziennikarze programu „Superwizjer” ujawnili wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych.

Zobacz także

W materiale widać m.in. fragmenty nagrane podczas festiwalu „Orle Gniazdo”. Pokazano m.in. uczestników koncertu, którzy wyciągają rękę w hitlerowskim pozdrowieniu. Pokazano też osoby w koszulach z symbolami neonazistowskimi. Według reporterów incydenty te nie spotkały się z reakcją organizatorów festiwalu.

W innej części reportażu ukazano także organizowane w lesie obchody upamiętniające rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Na ekranie widać m.in. płonącą swastykę oraz tłum ludzi skandujących „Sieg heil”

Prokuratura wszczyna śledztwo

Śledztwo w tej sprawie początkowo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Radomsku, teraz przejęła je Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim.

— Prokuratura Rejonowa w Radomsku wszczęła śledztwo w kierunku art. 256 par. 1 kodeksu karnego, czyli publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa. Dziś w Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim zapadła decyzja o przejęciu tego postępowania przez Wydział I Śledczy — poinformował w środę rzecznik prasowy piotrkowskiej prokuratury, Witold Błaszczyk.

Dodał, że postępowanie dotyczy zdarzenia z ubiegłorocznej edycji festiwalu. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

RadioZET.pl/tvn24.pl/wyborcza.pl/MP