Zamknij

Nowe fakty ws. b. szefa SKW. Piotr P. ze zmienionym zarzutem, pozostali dwaj podejrzani z nowymi

Redakcja
06.12.2017 18:05
Pytel
fot. PAP

Zmieniony zarzut dla gen. Piotra P., dwa nowe zarzuty dla gen. Janusza N. i jeden nowy dla Krzysztofa D. - o takich decyzjach związanych z przekroczeniem uprawnień w związku z funkcjonowaniem Służby Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- Z uwagi na fakt, iż ustalenia śledztwa oparte są na materiałach niejawnych, prokuratura nie udziela informacji o szczegółach zarzutów, jak też informacji na temat materiału dowodowego będącego ich podstawą - podał w środę po południu w komunikacie rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński.

Zobacz także

Według niego "Krzysztofowi D. przedstawiono jeden nowy zarzut, a Januszowi N. dwa nowe zarzuty. Piotrowi P. ogłoszono zmieniony zarzut, dotyczący czynu będącego przedmiotem postanowienia z października 2016 r." Dodano, że chodzi o przekroczenie uprawnień służbowych w związku z funkcjonowaniem SKW, m.in. o podjęciu współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody prezesa Rady Ministrów. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych czynów i skorzystali z prawa do odmowy wyjaśnień.

Zobacz także

Łapczyński dodał, że zatrzymanie Piotra P. związane było z "koniecznością wykonania z podejrzanym czynności procesowych związanych z ogłoszeniem postanowienia o zamianie zarzutów, wobec wcześniejszego niestawiennictwa Piotra P. na zaplanowane wczoraj czynności procesowe". Podkreślił, że przed zatrzymaniem prokurator podjął czynności w celu weryfikacji okoliczności dotyczących niestawiennictwa podejrzanego. - Z poczynionych ustaleń wynikało, iż okoliczności wskazywane jako przyczyna niestawiennictwa w prokuraturze nie znalazły potwierdzenia - dodał Łapczyński.

W październiku 2016 r. prokuratura postawiła zarzuty przekroczenia uprawnień b. szefom SKW gen. Januszowi N. i jego następcy gen. Piotrowi P. - oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. Grozi im do 3 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP/MP